Velkou výhodou kontrolovaného vyprazdňování je pozitivní stimulace. To znamená, že pro nás nepříjemnému následku, kdy zuřivě utíráme lžičku z nových parket, se snažíme předejít. A za správně provedený úkon pak máme možnost štěně bezprostředně pochválit. Přidáme pamlsek, hru, a pokud je to možné tak i aktivní procházku.
Jak na to?
Jestliže chceme štěně brzo naučit regulovat vyprazdňování, musíme ho nejprve mít pod kontrolou. To se nám nezdaří v případě, že je štěně puštěné v bytě na volno. Ke kontrole pohybu můžeme využít klec či ohrádku. Štěněti se naplní močový měchýř přibližně ve stáří:
- 8 týdnů za 75minut
- 12 týdnů za 90minut
- 18 týdnů za 120minut
Je potřeba na nic nečekat, hlídat si čas a v těchto doporučených intervalech jít se štěnětem ven. Vyměšování výkalů a moče je častější po spánku a po krmení, nebo po hře a je také provokováno pachem moče své a jiných psů.
„Nehody“ tohoto typu jsou sice pro vás stresující, a vy se snažíte nácvik urychlit, ale rozhodně se neuchylujte k agresi či fyzickému trestu. Tím byste pouze ve štěněti vyvolali strach, neochotu ke cvičení, nedůvěru k vám, ale i k ostatním lidem. Při nácviku řízeného vyměšování je důležitá hlavně trpělivost. Výchovné cíle stanovte tak, aby byly přiměřené věku a schopnostem štěněte: do jednoho roku má vaše štěně nárok na to: „že se mu to občas nepovede.“