Kdy začít? Do výcvikového kurzu se můžete se štěnětem přihlásit hned, jakmile je kompletně očkováno.

 

Každopádně je nejlepší začít ještě před jeho pubertou psa. Zjistěte si, jaké možnosti výcviku máte ve svém okolí, nechte si nějaké „cvičáky“ (Základní kynologická organizace – ZKO) doporučit od známých, hledejte na internetu. Vytipujte si několik možností a na výcvikovou hodinu se zajděte podívat a porovnejte je: informujte se, jak výcvik probíhá, jaké preferují výcvikové metody, zda je možné absolvovat jen kurz, nebo musíte být členy organizace, jaké jsou podmínky členství, kolik bude výcvik stát…Chtějte vědět i to, zda se platí kurz v celkové výši a jak je tomu v případě nemoci (zda se částka vrací…apod.).

Ve většině organizací se začátečníkům věnují instruktoři, kteří výcvik přizpůsobí povaze a věku vašeho čtyřnohého kamaráda. Pejsek si tak již v raném věku vštípí správné chování a tím předejdete případným problémům, které se mohou začít projevovat např. v době dospívání. Cvičák je důležitý nejenom proto, abyste se zde naučili jak svého psa správně cvičit a vést, ale také proto, aby si váš pes zvyknul na cizí prostředí, cizí psy apod. Správně vedeným výcvikem se velmi výrazně upevňuje váš vzájemný vztah. Na výcvik můžete docházet i se starším psem, základní cviky poslušnosti se naučí v každém věku, jen to může trvat déle. Výcvik může probíhat ve skupinách nebo individuálně, záleží na vás a možnostech instruktorů.

 

CO S SEBOU?

Je dobré přijít první den již vybaven vším potřebným, nebude zbytečně nervózní, že něco nemáte.

Myslete také na svoje vybavení a pořiďte si vhodné oblečení a obuv. Oblečení by se mělo snadno a dobře udržovat, vydržet určitou zátěž, preferujte spíše něco praktického. Určitě se vám bude hodit taška na potřebné věci pro vás: doklady, svačinka, pití, event. náhradní oblečení a obuv, pokud se poté přesunujete do civilizovanějších míst… Uložíte si do ní i věci pro psa: misku, vodu, deku… Velice oceníte i tzv. pamlskovník, který si připnete k pásku nebo ledvince a uchováte v něm připravené pamlsky. Podávání pamlsků za odměnu musí bezprostředně po správně vykonaném cviku, při zdlouhavém vytahování pamlsku ze sáčku nebo z hluboké kapsy ztrácí odměňování smysl. Takto je budete mít ihned k dispozici.

 

ZÁKLADNÍ VÝBAVA

Kvalitní obojek – musí být dostatečně pevný. Obojek pečlivě nastavte, aby se z něj pes nevyvlékl. Pro hůře ovladatelné psy je vhodný kožený stahovací, nebo pokud je zvyklý – Halti ohlávka. Ostnatý obojek se nedoporučuje.

Vodítko – o délce 1-1,5 m, přepínací na dvě polohy. Nevhodné je řetízkové vodítko, na Flexi vodítko zapomeňte. Nejlepší je kožené nebo i pletené ploché.

Uvazovadlo – pokud potřebujete psa odložit, uvázat, když s ním zrovna necvičíte. Nejvhodnější je zakoupit uvazovací kolík s upevňovacím lankem, které má karabinu s bezpečnostní pružinou (Lanko je uloženo v odolném plastovém pouzdře, které jejchrání před korozí a usnadňuje čištění. Délka 5 m. Vhodné pro psy do 50 kg).

Stopovací vodítko – nutné k nácviku přivolání, což je nejdůležitější cvik vůbec a ke stopování. Délka 5 – 10m.

Náhubek – jako ochranu pro ostatní psy na cvičišti. Je nutný u psů, u nichž pro psy, u nichž víte, že jsou bojovnější (od 6 měsíců).

Hračka– poslouží vám jako dobrý motivační předmět, je vhodná zejména u štěňat. Může to být míček, pískací hračka, provazový uzel…něco, co má váš pes nejraději.

Aport –  k nácviku aportu vám může u štěňat v počátcích stačit i již zmíněná hračka. Jinak je dobré pořídit aportovací pomůcky – pešek, dummy (plyšový, gumový…)

Pamlsky– cokoliv, co má váš pes velice rád. Nedoporučují se granule, piškoty – jsou příliš tvrdé a suché, pes je dlouho zpracovává, čímž se výcvik zdržuje. Nejlepší je na kousky nakrájená uzenina (párek), maso, sýr…Pamlsků si připravte dostatečné množství, aby vám vydrželo po celou dobu cvičení.

 

DÉLKA VÝCVIKU

Délka výcviku je individuální a nedá se přesně určit, jak dlouho bude trvat. Vzhledem k tomu, že natrénované povely je nutné neustále průběžně opakovat a procvičovat, jedná se o celoživotní činnost. Obecně by se dalo říci, že pes je vycvičený, pokud bez váhání uposlechne váš rozkaz a splní povel, který jste mu zadali.