První dny v novém domově jsou pro další vývoj štěněte velmi důležité, a proto pejskovi poskytněte dostatek pozornosti a péče.

Je dobře, že se na štěně těší celá rodina, ale pro ně samotné velký „vítací“ rozruch dobrý není.  Štěňátko proto přineste do nového domova v době, kdy jsou ostatní členové rodiny v zaměstnání, děti ve škole apod. Potrvá několik dní, než si zvykne na nové prostředí, nový domov a hlavně na nové lidi. Nechte ho, ať si vše samo prohlédne, do ničeho ho nenuťte. Každé štěně je individuální, samo si zvolí postup a rychlost, jakou bude nové prostředí prozkoumávat. Pokud cestu neprospalo, bude zřejmě unavené a vystresované, a tak odpočinek určitě uvítá. Nechte ho odpočívat na místě, které si zvolilo nebo ho zkuste přesunout do pelíšku. Jestliže je štěně aktivní, snažíme se ho postupně seznámit s celou domácností. Ukážeme mu pelíšek, misku na vodu i na krmení. Zkusíme na něj zavolat jménem a ukázáním jídla ho nalákáme k misce, kam jsme mu mezitím připravili baštu. V prvních dnech dáváme stejné jídlo, jako podával chovatel. Klidným, vstřícným hlasem štěně povzbuzujeme a chválíme, aby k nám i k novému domovu získalo co nejdříve důvěru. Prostředníkem v seznamování se s novým prostředím, bývá nejčastěji ten, kdo si štěně vybíral, získal si jeho přízeň už u chovatele a jel s ním domů.

První dny může trpět pocitem odloučenosti od matky a sourozenců, opustilo jediné místo, které doposud znalo, svou maminku i sourozence a musí se tedy cítit v novém prostředí co nejlépe a záleží na vás, jak mu tento přechod co nejvíce usnadníte. Zajistili všechny jeho potřeby, uklidnili jej a ukázali, že se mu u vás bude líbit. Na první dny je vhodné si udělat čas, vzít si například v práci volno a zůstat se štěnětem co nejvíce.

 

Nic se ovšem nemá přehánět. I přílišná pozornost může štěněti paradoxně uškodit. Malé štěně potřebuje zpočátku mnoho spánku, a jeho nedostatek vyvolává poruchy chování a oslabuje imunitní systém. Kolem štěněte nemusíte tzv. „chodit po špičkách“, ale nechte ho v klidu se pořádně vyspat. Seznamte s tímto pravidlem zejména děti, které mnohdy neodhadnou míru, a chtějí si se štěnětem neustále hrát. Totéž platí i při krmení, kdy by štěně nemělo být ničím rušeno.

První den může štěně kňučet a jen tak bezcílně a neklidně pobíhat. Nelitujte ho, ale naopak se snažte štěně rozptýlit a zabavit hrou. Bázlivější štěně ke hře nenuťte, nechte ho v pelíšku a dopřejte mu čas. Zásada je, že se štěňátkem jednáme s citem, nemůžeme po něm chtít všechno hned.