Základem každého výcviku je kromě vaší trpělivosti a důslednosti důležitá především hlasitá pochvala! Motivuje psa k radostnému a pozitivnímu plnění úkolů a podporuje chuť do dalšího učení.

Pochvala je protikladem trestu a pes by ji měl vnímat jako něco velice pozitivního. Podobně jako u jiných povelů typu: sedni, lehni…atd., je potřeba si i odměnu natrénovat, situace stále opakovat a upevňovat. Odměnou může být pohlazení, slovní pochvala, pamlsek, hračka…zkrátka všechno, co má pejsek rád a dělá mu dobře.

Slovní pochvala

Pes reaguje na intonaci vašeho hlasu a projevu vaší spokojenosti. Obsah slov nechápe, takže pokud použijete s úsměvem i tu nejhorší nadávku, bude to brát jako pochvalu. Pes musí z vašeho hlasu slyšet radost, musí poznat, že to co měl udělat, splnil na jedničku. Raději to tzv. přežeňte až k téměř hereckému výkonu, nevadí, že na vás okolí bude pohlížet jako na blázna, důležitý je tu pes. Volejte radostně: „Pašák, Výborně, To je dobře, Tak je hodný!“ Nakonec se to zalíbí i vám, kdo by se přeci rád mračil.

Kontaktní pochvala 

Při kontaktní pochvale psa poplácáme po hřbetě, pohladíme ho, podrbeme. Ale pozor – vždy až po dobře provedeném cviku. Jestliže se pejskovi cvik nepovedl, nehodnoťte, ale pokuste se o správné provedení ještě jednou…Pokud se mu cvik podaří, pejska poplácejte a zároveň slovně pochvalte, tak zdůrazníte, jak moc byl šikovný.

Pamlsek

Vždy by měl být spíše doplňkem k výcviku. Nepoužívejte ho ve velké míře, šetřete s ním. Většina páníčků používá piškoty, ty jsou ale dosti suché, a můžou zaskočit v krku. Také granule nejsou vhodné, pes by je dlouho žvýkal. Pamlsek by neměl sloužit jako jídlo, ale jen jako takové lákadlo, na povzbuzení chuťových buněk, aby chtěl další. Vymyslete něco obzvlášť dobrého, netradičního, co pejsek běžně nedostává – kousíček masa, sýr, salám…Pro některé žravé typy psů pak výcvik nebude mít chybu – dostanou pochvalu s poplácáním a dobrůtkou. Jak rádi půjdou zase cvičit!

Pamlsky nejlépe uschováte v pamlskovníku, aby byly pěkně po ruce a přitom psa nerozptylovaly. Pokud máte psa, který pamlsky nemusí mít, upravte mu krmnou dávku tak, aby šel na další výcvik mírně hladový.

Hračka

Psi na ni reagují různě: jsou plemena, která by se pro svůj míček přetrhla, a některým je to úplně jedno. Když ale s hračkou začnete manipulovat – házet, tahat se o ni, hrát si s ní, většina psů neodolá a přidá se.

Chválit, chválit a zase chválit

Pořádná pochvala je tou nejlepší motivací – nadšení psa z výcviku záleží jen na vás. Vy svému psu ukážete, jestli je výcvik zábava, nebo jako nesnesitelná nuda – proto chvalte!