Jsou situace, kdy potřebujete, aby váš pes zůstal na daném místě. Před obchodem nebo ve vedlejší místnosti bez toho, aby kvílel nebo štěkal. Jsou situace, kdy by váš pes měl vědět, co je to „jeho místo“.

 

Jeho pelíšek, přepravka nebo jakékoliv vámi určené místo, kam pes po vyslovení povelu odejde a setrvá tam, dokud ho nezavoláte. Povel: místo či povel zůstaň! se hodí pro případy návštěv, které nemají rády psy, ale také pokud třeba čekáte řemeslníky.

 

CO BUDETE POTŘEBOVAT

  • 1./Váš pes musí mít zvládnutý povel: lehni!
  • 2./ Zásobu pamlsků na odměňování.
  • 3./ Trpělivost! Žádný učený přeci z nebe nespadl.
  • POVEL: ZŮSTAŇ!
  • Jestliže váš pes zná povel: lehni, máte napůl vyhráno. Teď jen obrnit se trpělivostí a neuspěchat výcvik nového povelu, kterým je: zůstaň.

1./ Připravte si pamlsky a zavelte: lehni. Když pes povel splní, odměňte ho. Podruhé už přidejte povel: zůstaň a doprovoďte ho i výrazným gestem – dlaněmi namířenými proti psovi. Ze začátku vždy stůjte čelem ke psovi. Vydržte několik sekund, než psovi dáte zaslouženou odměnu. Posléze přidejte na vzdálenosti a od psa poodejděte nejdříve jen na jeden nebo dva kroky. Po chvilce se k němu vraťte, pochvalte a odměňte. Pokud pes v průběhu plnění povelu vstane, opravte ho, povel zopakujte a odměňte až po správném splnění.

2./ Velmi postupně přidávejte na vzdálenosti a době. Z počátku rozhodně cvičte doma, kde psa nic nerozptyluje. Když pes pochopí, oč jde a zvládá základní odložení, zkuste ho (zatím stále doma) rozptylovat vy. Choďte kolem psa dokola, otočte se, popocházejte, jděte do vedlejší místnosti a zase se vraťte. Pamatujte si, že cvik ukončujete vy. Ať už odměnou nebo slovní pochvalou. Neodměňujte nebo nechvalte tehdy, když se pes bez dovolení zvedl, zároveň ho za to ale ani netrestejte. Prostě ho vraťte do lehu a zkuste to znovu. Tentokrát na kratší dobu, aby to pes určitě zvládl a pak ho nadšeně pochvalte.

3./ Když pes zvládá odložení doma, vyjděte do terénu. Nejdřív si vyberte klidné místo a postupně přidávejte na obtížnosti. Psa můžete jistit volně položeným vodítkem. U obchodu, pokud tam psa vůbec musíte brát sebou, ho raději přivažte vždy, nikdy nevíte, čeho se může leknout.

 

Povel: místo!

Jak naučit psa na povel: místozaujmout jemu vyhrazené místo, ať už je to pelíšek, deka nebo třeba přepravka? Opět vycházíme z povelu: lehni.

1./ Výcvik začněte v okamžiku, kdy je pes ve svém pelíšku, kam ho můžete nalákat pamlskem nebo hračkou. Zde dejte povel: lehni a přidejte nový povel: místo. Když pes leží, odměňte ho. Dbejte na to, aby pes snědl pamlsek na pelíšku.

2./ Později dejte pamlsek na pelíšek, vyslovte povel: místo, pes přiběhne na pelíšek sám a nejspíš na něm v leže pamlsek sní. Pokud s ním má tendenci utíkat, zakryjte mu pamlsek rukou a vyžadujte, aby ulehl. Povel: místo opakujte. Když vidíte, že si pes jde lehnout na pelech sám, je třeba mu spojit povel s konkrétním místem a tím, že je pro něj výhodné nebo příjemné jít si na toto místo lehnout.

O tom, že by měl pelíšek být na klidném místě, kde psa nic neruší, asi není třeba mluvit.