V prvních dnech života štěněte zajistí dostatečnou výživu mléko feny. Je nejenom bohaté na živiny, ale obsahuje navíc látky, které psa chrání před různými onemocněními. Výživovou hodnotu zajišťuje mléko feny zhruba do věku 3–4 týdnů. Následně přichází řada na chovatele, protože je čas začít přikrmovat. Trh s krmivy v dnešní době nabízí širokou škálu produktů, díky kterým i méně zkušení chovatelé snadno vytvoří ideální podmínky pro bezproblémový vývoj psa.

Přechodu štěněte z mateřského mléka na kompletní stravu se nemusíte obávat. Využít můžete mléčné n

áhražky, jako jsou sušená mléka a kaše pro štěňata, které kromě kvalitních surovin obsahují také probiotika na podporu trávení. „S růstem štěňat je třeba postupně obohacovat krmnou dávku pevnou stravou (granulemi). Aby si na takovou stravu štěňata lépe zvykla, můžete jim granule máčet. Od 7. týdne věku by již měla být schopna přijímat kompletní stravu, aby byla v době odstavu plně soběstačná,“ vysvětluje specialistka na výživu značky Fitmin Adéla Palacká.

Pokud si berete štěně od jiného chovatele, bývá již touto dobou zvyklé na určitý druh krmiva. Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete změnit stávající typ krmiva, přejděte na jiný druh velmi opatrně. Nový druh granulí postupně přimíchávejte do těch stávajících. K přechodu na nové granule by mělo dojít v průběhu přibližně dvou týdnů. Zároveň tuto změnu typu granulí nenastolujte ihned poté, co si štěně dovezete domů. Samotná změna prostředí bude pro pejska zátěží, a proto není třeba mu přidělávat další starosti ještě se změnou krmiva.

Stejně důležitý jako typ krmiva je i způsob, jakým ho štěněti podáváte. Krmení by mělo mít řád. Vytvořte z něj proto jakýsi rituál – dodržujte stejný postup, nejlépe ve stejném prostředí a hlavně ve stejný čas. Štěňata je potřeba krmit během dne mnohem častěji, protože mají ještě poměrně malý žaludek. Doporučení, jaká frekvence je nejlepší, se často liší. Adéla Palacká doporučuje: „Intenzita krmení ve věku 3–5 měsíců bývá 4krát denně, 5–8 měsíců 3krát denně a 8–12 (u velkých a obřích plemen do 18) měsíců 2krát denně.“ Myslete také na to, aby si pes hned po jídle nehrál. Hrozí přetočení žaludku!

Nadváha u štěňat

U štěňat je nadváha zvlášť nebezpečná, protože hrozí, že vyvíjející se kosti neunesou nadměrnou hmotnost nebo bude štěně růst rychleji, než je zdrávo. Častými následky jsou tak problémy pohybového aparátu. Proto se doporučuje krmnou dávku odměřovat a hlídat. Při určování denní krmné dávky je nutné sledovat nejen doporučení výrobce, ale též kondici konkrétního zvířete, aby nejen nemělo nadváhu, ale nebylo také vyhublé. Když je štěně vyhublé, má mnoho pohybu nebo trpí nedostatkem živin, může to způsobovat menší vzrůst i další možné zdravotní problémy.

Krmiva, která „stárnou“ se psem

A kdy přejít na krmiva pro dospělé psy? „Vhodný věk pro přechod na krmivo pro dospělé psy bývá u malých plemen 9–10 měsíců, u středních 11–13 měsíců a u velkých a obřích plemen 15–18 měsíců,“ vysvětluje Adéla Palacká. Superprémiová kompletní krmiva v dnešní době umožňují plnohodnotný přechod na krmiva odpovídající věku psa, aniž by došlo k zatížení jeho trávení. Vybírejte proto ta, která mají jednotlivé řady sestaveny ze stejných komponent, jen v různém poměru. Přechod z jednoho krmiva na druhé tak bývá snazší, navíc lze dvě krmiva dobře kombinovat.

Produktové tipy

Fitmin MEDIUM PUPPY

Superprémiové krmivo Fitmin MEDIUM PUPPY je určené štěňatům ve věku od 2 do 12 měsíců. Má vysoký obsah masa a vajec, které blahodárně působí na jejich růst a vitalitu. Krmivo neobsahuje sóju, pšeničný lepek či jiné geneticky modifikované suroviny, což snižuje riziko alergických reakcí. Krmivo je navíc obohaceno o probiotika na podporu střevní mikroflóry, látky pro zdravý vývoj nervových buněk nebo rozmarýnový extrakt pro podporu činnosti jater a lepší trávení. Doporučená maloobchodní cena 3kg balení Fitmin MEDIUM PUPPY je 299 Kč s DPH.

Superprémiové krmivo pro štěňata z výživového programu Fitmin je dostupné dle velikosti plemene ve velikostech MINI, MEDIUM, MAXI a MAXI JUNIOR.

Více informací o značce Fitmin naleznete na stránkách www.fitmin.czwww.vimcimkrmim.cz.

O značce Fitmin

Fitmin je značka výživových programů, doplňků a krmiv pro psy, kočky a koně. Výrobní centrum sídlí v České republice v obci Helvíkovice u Žamberka. Fitmin je jedinou českou značkou a jednou z mála značek v Evropě, která využívá technologii pro přidání čerstvého masa do granulí. Používá se tzv. strojově vykostěné maso vysoké kvality, které je využíváno také v potravinářství. Součástí společnosti je vlastní chovatelská stanice, takže na kvalitu a chutnost krmiv dohlížejí také psi plemene border kolie. Historie značky Fitmin sahá do 90. let minulého století, kdy zde rodina Štěpánků navázala na zemědělské a chovatelské kořeny a vybudovala vlastní výrobnu krmiv pro hospodářská zvířata. Výroba krmiv pro psy byla v Helvíkovicích zahájena roku 1998, od roku 2008 se zde vyrábí také krmivo pro kočky. Značka Fitmin je v současné době součástí nadnárodní skupiny Dibaq.

Kontakty pro další informace

Veronika Wolfová, Account Manager, Ogilvy Public Relations, s. r. o., mobil: 724 442 965, e-mail: veronika.wolfova@ogilvy.com

Eliška Skalická, marketingová manažerka značky Fitmin, Dibaq a. s., mobil: 773 796 529, e-mail: skalicka@dibaq.cz

Tisková zpráva