Veterináře byste si měli vybrat ještě předtím, než si štěňátko pořídíte. Pokud nemáte štěně ze solidního chovatele, o němž víte, že o štěňátka u nich bylo dobře postaráno i po stránce zdravotní, je dobré si návštěvu sjednat hned – během následujícího dne.

Vy a vaše rodina totiž velmi rychle ke štěňátku přilnete, a pokud by veterinář odhalil cokoliv, co by vás opravňovalo zvíře vrátit, citové důvody by mohly převládnout nad ryze praktickými. Veterináři sdělíte, že se jedná o zdravotní kontrolu nového štěňátka, a postačí krátká konzultace.

Při přepravě se ujistěte, že vašeho pejska přepravujete bezpečně. Přepravku, bezpečnostní pásy…byste měli mít koupené s předstihem.

V ordinaci si štěně ponechte na klíně nebo ruce, nenechávejte ho běhat po čekárně a kamarádit se se všemi psy. Nevíte, v jakém jsou stavu, jaký je důvod jejich návštěvy a vaše štěně je mimořádně náchylné k nemocem.

První návštěva u veterináře by neměla být stresující, štěně by se nemělo bát, prohlídka by neměla probíhat ve spěchu, zachovejte i vy klid – nebuďte nervózní (vaše štěně náladu okamžitě vycítí). Vezměte si sebou nějaký pamlsek a požádejte veterináře nebo sestru, aby štěně během kontroly občas odměnili. Při prohlížení byste neměli psa pevně svírat, do jisté míry by mělo mít pocit volnosti.

Veterinář vašeho pejska prohlédne, zkontroluje srdeční a plicní činnost, oči, uši, kůži, zuby, tlapky (drápky) a genitálie. Hlavně u psů, se kterými počítáme pro výstavní a chovnou kariéru, je třeba vyloučit kryptorchismus. Dále s vámi probere s vámi požadavky na vakcinaci, takže mějte připravené informace o předchozím ošetření (potvrzení o vakcinaci by vám měl předat chovatel při předání štěňátka). Dá vám informace ohledně odčervení a odblešení, instalaci mikročipu a kastraci, zodpoví otázky, které můžete mít ke zdravotní péči, krmení, cvičení nebo péči o vzhled. Navrhne preparáty vhodné k prevenci – na podporu imunity, kloubní výživa (dysplazie)… Důkladnou prohlídkou a pohovorem s veterinářem předejdete mnoha komplikacím v dospělosti. Správnou prevencí můžete oddálit zdravotní problémy, které jsou specifické pro určitá plemena.

Nejen pro vás, ale zejména pro vašeho psa je veterinář druhou nejdůležitější osobou v životě štěněte, takže pokud budete mít jakékoli obavy, které se štěněte týkají, neriskujte a vždy ho raději kontaktujte.