Většina lidí si zvolí veterináře nebo veterinární kliniku, která je v blízkosti jejich domova. Je to pohodlnější, a v případě naléhavého ošetření tak máte zajištěnou rychlou pomoc. Ne vždy je ovšem nejlepší řešení.

 

Pokud máte prvního pejska, a sháníte tudíž veterináře napoprvé, nejlepší způsob, jak ho začít hledat, je pozeptat se ve vašem nejbližším okolí. Sousedů, o kterých víte, že mají psa, náhodných pejskařů v místě vašeho bydliště, v místním útulku nebo na kynologickém cvičišti.

Veterinární péče by měla být rutinní součástí života vašeho psa. Vždy je lepší seznámit se s veterinářem již dříve, při běžném ošetření – prohlídce, očkování a podobně, než k němu jít poprvé s nějakým závažnějším problémem. Důležité je, aby vyhovoval jak pejskovi, tak vám. Pokud si s „doktorem nesednete“ budete pak při ošetření vašeho psa rozrušení nebo nervózní a to pes okamžitě vycítí.

Najít dobrého veterináře je stejně těžké, jako najít kvalitního a spolehlivého doktora pro člověka. Zvěrolékař bude vaše zvíře provázet celý zbytek života – od prvního očkování, přes neduhy středního věku, až po jeho poslední chvíle. Zvěrolékařů je v dnešní době mnoho. Liší kvalifikací, ale také přístupem k práci a nasazením. Podle čeho si tedy můžete veterináře vybrat?

 

CO SLEDOVAT PŘI VÝBĚRU VETERINÁŘE

Je zařízení čisté a pohodlné?

Mají lékaři a ostatní zaměstnanci kliniky přátelské a profesionální chování?

Kolik veterinářů je na klinice k dispozici? Je možné zvolit si jednoho veterináře jako stálého, ke kterému bude patřit pokaždé?

Jsou někde na veterinární klinice/ošetřovně ke zhlédnutí diplomy o dosaženém vzdělání?

Jaké služby mají v nabídce –  krevní testy, ultrazvuk, čištění zubů, RTG…

Provádějí zde jen základní úkony a složitější předávají na jinou kliniku? Pokud spolupracují s dalšími veterinárními pracovišti je pak tato klinika schopna řešit i složité případy, zajišťuje nonstop pohotovost na telefonu?

Jaká je otevírací doba? Většina klinik má otevřeno v běžné úřední hodiny od pondělí do soboty. Některé větší kliniky jsou otevřeny také v neděli, jiné mají tzv. Nonstop. Je možné se s lékařem domluvit v nějakém naléhavém případě o pomoc i mimo ordinační hodiny?

Jaké mají ceny? Zvěrolékaři jsou podnikatelé – musí si svou živností vydělávat. Spousta majitelů zvířat se spoléhá na jednoduchou přímou úměru “drahý zvěrolékař = kvalitní zvěrolékař“. Něco na této filozofii je: spousta veterinářů s vyššími cenami je tak drahá proto, že musí splácet kvalitní diagnostické přístroje nebo výhodně položené ordinace. Ani zlaté skalpely ale nezaručí, že veterinář bude opravdu zvířata milovat. To poznáte jen podle jeho chování vůči zvířeti.

Přestože se příliš nevyplatí hodnotit lidi podle prvního dojmu, u zvěrolékařů tohle pravidlo neplatí. Nemusíte hodnotit ani přímo je, stačí jen pozorovat: jak vypadá jejich ordinace. V dnešní době je většina lékařské vědy založena na moderních nástrojích. Sebelepší zvěrolékař se zastaralým zařízením toho moc nenadělá – stejně vás bude při všech větších potížích posílat ke specialistům nebo lépe vybaveným kolegům. Hned při první návštěvě si všimněte, kolik času si na vás veterinář vyhradil. Obyčejná prohlídka netrvá nijak dlouho, ale také mu příliš o zdravotním stavu vašeho psa neprozradí. Správný zvěrolékař by si s vámi měl také popovídat, rozhovor mu přinese spoustu informací, které z běžné prohlídky nepozná.

A JAK TEDY VETERINÁŘE VYBRAT?

Musí to být člověk, který nesídlí
moc daleko, má rozumné ordinační hodiny, optimální vybavení, rozumí své práci, má přiměřené ceny a ta paní s pudlíkem, co jí potkáváte v parku, je s ním moc spokojená.

Pokud najdete skutečně dobrého veterináře, držte se ho jako klíště.