Šestá FCI skupina, to jsou lovečtí psi tělem i duší, specialisté na nahánění a dohledávání zvěře, honiči a barváři. Některé i dnes chovají v podstatě jen myslivci, z jiných se ovšem stali domácí mazlíčci. Lovecké geny ale mají všichni velmi silné.

Trochu zvláštní sekci, mezi obyčejnými pejskaři defacto neznámou, tvoří barváři, tedy vrcholní specialisté, určení k dohledání postřeleného kusu nejčastěji jelení zvěře. Mimo les jsou to klidní, mírní psi, přesto se nehodí pro nemyslivce, laik by z nich byl nešťastný a oni u něj asi také.

To zástupci honičů dnes často suplují roli společenského plemene, ať už jde o rozšířené beagly, basety, vendéské basety nebo třeba bernské honiče. A věděli jste, že mezi honiče a tedy lovecké psy se řadí i třeba rhodéský ridgeback nebo dalmatin? I tito psi mají poměrně silné lovecké pudy, jejich milá povaha a snadná cvičitelnost je ale vyvažuje a s rozumnou výchovou mohou být tito psi skvělými rodinnými společníky anebo psími sportovci.

Sekce honičů je velmi početná, obzvláště ve Francii se honičských plemen vyskytuje celá řada, většina z nich, až na malého modrého gaskoňského honiče a porcelaina, je ale u nás neznámá. Zato k nám byla dovezena naprostá rarita, britský honič otterhound, původně vyšlechtěný k lovu vyder, který je velmi vzácný i v zemi původu.

Uvažujete o honiči? Nenechte se zmást líbivým vzhledem a zvažte, zda tomuto psu zvládnete dát dostatek pohybu – pokud ano, pak s ním budete jistě spokojeni.