Skupina pět je poměrně dost exotická, většinu jejích zástupců jste asi nikdy na vlastní oči neviděli. Tvoří ji relativně známá špicovitá plemena a pak plemena primitivní – což ovšem neznamená, že jde o nějaké blbce, jde o plemena se starým původem, která nejsou výrazněji prošlechtěná.

Mezi špice patří jak u nás na venkově kdysi velmi rozšířený a dnes už takřka vymizelý německý špic, vyskytující se v mnoha velikostních a barevných variantách, tak severská plemena, krasavci, kteří zrychlí tep každému milovníkovi psí romantiky. Zasněžené pláně kdesi na Aljašce, psí spřežení se žene vpřed…

Tenhle obrázek zná asi každý. Jen pozor na nápad, pořizovat si huskyho nebo malamuta do městského bytu, tihle psí sportovci potřebují spoustu pohybu. Mezi špice patří i skandinávské rarity jako i u nás odchovaná lapinkoira anebo lovečtí psi jako je jaemthund nebo ruské lajky.

Mezi primitivní plemena patří poměrně pestrá směska psů z celého světa – peruánští naháči, čínský čau čau, thajský ridgeback, africký basenji nebo třeba starobylý faraonský pes. Vesměs se vyznačují původním vzhledem a přirozenou povahou – jsou samostatnější a hůře cvičitelnější než jiná psí plemena, jsou prostě sví a hodí se jen pro ty, kdo jejich přírodní vzhled i specifickou povahu ocení.