Rozhodnete –li se pro pořízení psa, máte v zásadě tyto možnosti volby: pořídit psa čistokrevného s PP, psa bez PP po rodičích s PP nebo po takzvaně čistokrevných rodičích bez PP, a nebo křížence, který vznikl po náhodném nebo úmyslném spojení psa a feny rozdílného plemene.

PRO PSA S PP MLUVÍ NÁSLEDUJÍCÍ FAKTA:

  1. ze štěněte vám vyroste to plemeno, které jste chtěli
  2. rodiče vašeho štěněte museli projít nějakým výběrem, ideálně mají zdravotní testy
  3. znáte předky vašeho štěněte po několik generací, můžete si je dohledat
  4. se psem se můžete účastnit výstav, zkoušek apod., ale nikdo vás do ničeho nebude nutit
  5. cena není výrazně vyšší než za štěně bez PP

POZOR NA NÁSLEDUJÍCÍ VÝMLUVY MNOŽITELŮ BEZ PP

  1. Rodiče mají papíry, my ale nechtěli běhat po výstavách: u drtivé většiny plemen stačí výstava jedna až dvě, tj. jde o jeden víkend věnovaný psům
  2. On je sedmý z vrhu, nedostal papíry: nic jako nadpočetné štěně neexistuje, každé má nárok na PP
  3. Má nestandardní barvu, proto nedostal papíry: opět, na PP má nárok každé štěně, bez ohledu na to, zda má vadu nebo ne

Často se za těmito výmluvami skrývá jak lenost, tak i závažnější problémy – ono ti papíroví rodiče možná byli každý jiného plemene. Nebo jsou na tom zdravotně či povahově tak, že by ani jednoduchým výběrem do chovu neprošli…Jak na tom pak mohou být jejich štěňata? Přemýšlejte, než si koupíte štěně.

Samozřejmě i mezi chovateli psů s PP se najdou tací, kteří chovají jen pro výdělek, různě podvádějí a prodají vám nemocné štěně. Rozdíl ale je v tom, že máte možnost s tím něco dělat – upozornit chovatelský klub nebo nejvyšší českou kynologickou organizaci ČMKU, máte v ruce kupní smlouvu a můžete se bránit. A navíc, nepoctivých chovatelů je méně, než nepoctivých nebo nevědomých množitelů bez PP – kvalitní a zdravé odchovy jsou totiž jejich vizitkou.