Vždy jste toužili po psím kamarádovi, ale jste alergici a žili jste tím pádem v přesvědčení, že právě vy psa nikdy mít nebudete? Máte alergické dítě a chcete mu dopřát radost ze psí společnosti?

Existují plemena psů, která jsou vhodná i pro alergiky. Jen je třeba dobře vybrat. A také vědět, zda jste doopravdy alergičtí na psí srst, většina lidí je totiž alergická spíše na roztoče, psí sliny nebo moč spíš než na chlupy jako takové. Obecně většina alergiků dobře snáší naháče, což jsou psi bez srsti, ať už jde o naháče čínské (pozor, ti mívají srst, podobnou ale spíše vlasům na hlavě a na packách a pokud máte silnou alergii je třeba pejsky holit), nebo o zcela holé peruánské a mexické naháče. Otázka ale je, zda se Vám naháč líbí, svým „nepsím“ holým zjevem některým lidem nesednou. Navzdory absenci srsti jsou to ale zcela normální psi se standartním psím chováním. Pro alergiky se doporučují i další plemena, většinou s kučeravou srstí bez podsady, která nelíná a tak snižuje riziko reakce. Jde o pudly a bišony, ale také o některé teriéry. No, a pokud chcete něco opravdu extra, můžete si pořídit portugalského vodního psa. Toho svým alergickým dcerkám dopřál sám prezident Obama.

ČÍNSKÝ NAHÁČ

Chová se v holé nebo osrstěné variantě (takzvaná labutěnka), pro alergiky se hodí obě varianty. Jde o útlého psíka s citlivější povahou, je nutné ho řádně socializovat. Některé číňánky je třeba epilovat, místy jim rostou vlasům podobné chlupy, v létě je třeba chránit jejich kůži před UV zářením a potírat ji opalovacími krémy.

BIŠONEK

Nelínající bílý psík s poměrně náročnou údržbou srsti – musí se pravidelně česat a upravovat střihem. Výhodou je jeho přátelská, veselá povaha, tohoto chlupáče zvládnou i děti a senioři. Vypadá sice jako plyšová hračka a na gauči je ve svém živlu, cizí mu ale nebudou ani dlouhé procházky nebo třeba agility.

KERRY BLUE TERIER

Středně velký teriér s modrošedou srstí a mohutným vousem se podobá knírači. Na teriéra je poměrně snadno zvladatelný, je to sportovec tělem i duší, bude se hodit pro aktivní rodinu.

PORTUGALSKÝ VODNÍ PES

Původně pes portugalských rybářů a lovců vodního ptactva, dnes společenské plemeno. Vyžaduje střihovou úpravu podobně jako pudl, jde o aktivního psa, který miluje vodu a aportování. Je poměrně vzácný, na štěňata se dost dlouho čeká. Jde o ideálního psa pro milovníky psích sportů.