Crufts je dnes bezesporu asi největší akcí tohoto druhu na světě. A již zdaleka nejde o čistě “psí” výstavu, Crufts oslavují každý aspekt, který psi hrají v naších životech.

Výstavy Crufts se v průběhu doby změnily takovým způsobem, jak by si to málokdo dovedl představit, když byly brány Crufts poprvé otevřeny ve Viktoriánské době Charlesem Cruftem. I když to byla už v roce 1891 hodně výjimečná  událost, Charles Cruft byl velký showman a určitě by si užíval velikost a rozsah dnešních Crufts, které jsou ikonou v termínovém kalendáři každého milovníka psů.

Crufts jsou pojmenovány po jejich zakladateli Charlesi Cruftovi. Cruft byl velice ambiciózní obchodník a při svých cestách po Evropě v roce 1878 ho francouzský chovatel přizval na pořádání psí sekce na pařížské výstavě.  Zpátky v Anglii v roce 1891 organizuje první Crufts výstavu v Royal Agricultural Hall v Londýně.
 Zde se konala až do konce dvacátého století, poté se přesunula na Národní výstaviště v Birminghamu. NEC se nachází v těsné blízkosti birminghamského letiště a jeho grandiozní rozloha poskytuje výstavě Crufts dokonalé prostorové, technické a další zázemí.

Výstava psů je stále důležitou částí celé akce, oslavující to zvláštní pouto, které psi sdílí se svými páníčky. Porotci samozřejmě důsledně dbají, aby vyhrávali pouze zdraví psi, což následně podporuje chov takových psů. Ale na dnešních Crufts jde ještě o mnohem víc. Dnes jde o oslavu a propagaci všech psů: handling, předvádění šampionů z celého světa, sportovní discipliny (heelwork, čili dogdancing, agility, flyball), Pracovní psi, kteří jsou dostatečně způsobilí na práci např. pro armádu, policejní sbory, nebo záchranné akce.

Pro všechny chovatele a majitele je Crufts skvělým způsobem, jak si promluvit s chovateli z oficiálního Kennel Clubu a psích útulků o tom, jak správně pořídit, trénovat a užívat si života se svým psem. Navíc Crufts to je dokonale zorganizovaná akce  se stovkami stánků se vším pro psy a jejich páníčky, na co si  jen vzpomenete, je to opravdu “psí” nákupní babylon.