Počátkem července (přesně 7.-10.) přivítalo rozlehlé výstaviště Parc des expositions Roissy poblíž Paříže fanoušky psů z celého světa na každoroční World Dog Show, jakémsi mistrovství světa čistokrevných psu, prostě takových psích Olympijských hrách.

Byli jsme pořadateli na tuto akci akreditováni a můžeme vám tak přinést svoje originální fotografie a osobní zážitky.Zhruba 38 000 psů třiceti různých plemen a téměř 50000 psích nadšenců se shromáždilo u vystavovatelských kruhů, aby shlédli výkony nominovaných psů v nejrůznějších kategoriích a disciplínách. Soutěže o nejlepšího psa, mistrovství světa v obedience, národní francouzská soutěž i mezinárodní handling soutěž přitáhly fanoušky ze všech kontinentů světa.

Pořadatelem akce byla Fédération Cynologique Internationale (FCI) které každoročně určuje hostitelskou zemi a Francie byla naposledy pořadatelskou zemí v roce 1974. Navíc letos slavila World Dog Show své sté výroči, byla založena už v roce  1911  národními federacemi Francie, Holandska, Belgie, Německa a Rakouska.

Ve dvou obrovských halách pařížského výstaviště byly rozmístěny desítky vystavovatelských kruhů, mezi nimi spousty prodejních stánků a k tomu samostatná hlavní aréna, kde se konala finálová představení a doprovodný program. Ten byl docela pestrý, mohli jsme vidět zajímavé ukázky z agility, flyballu, heelworku  a bikejoringu. V samostatné části po celou dobu probíhaly zajímavé prezentace: Policejní a armádní psi při nebezpečných situacích, Hasičští psi a jejich záchranářské práce, Honáčtí psi a ukázka práce se stádem.

Pořadatelé  se po celou dobu ukonání akce potýkali s velkým organizačním chaosem: nedostatek denních katalogů, špatný orientační systém, minimální informace o programu a když už byly tak většinou úplně neplatily, odpadky a nepořádek se  hromadily po celé dny, …. Vzpomínali jsme na jarní Crufts, kde bylo vše skoro bezchybné. Inu Francouzi jsou hodně nad věcí, ale v případě takové vrcholné akce to bylo spíš na hranici ostudy. Podobné názory jsme slyšeli od většiny našich účastníků, které jsme na akci potkali. Příští rok se akce koná v sousedním Rakousku, máme to kousek, tak zajeďte.

World Dog Show v číslech:

38 000 psů během 4 dnů ze 69 zemí
25 000 návštěvníků
22 000 soutěžících (chovatelů a trenérů)
240 vystavovatelů
100 000 m2 výstavní plochy
224 porotců z 34 zemí
1500 dobrovolníků
265 akreditovaných novinářů a fotografů

Titul Best in show (BIS) ukázal ty nejlepší psy z Francie a zahraničí, kteří se ukázali ve stylu, za který by se nemusela stydět ani módní přehlídka.

  • DE KANER’S WOLVERINE REVENGE pes Americká akita byl v neděli zvolen porotcem Gyuem Mansencalem jako vítěz Wolrd Dog Show.
  • SMASH JP MOON WALK miniaturní bilý pudl vyhrál v sobotu národní kolo Francouzského poháru
  • DORSDORF HUMMER bordeauxská doga získal titul v kategorii francouzských plemen
  • AMIRA Border kólie z Norska vyhrála soutěžní sekci Obedience
  • HILDEMARIE FREDERIUKSSON z Finska se stala vítězkou juniorské sekce Handlingu se svou faraonským psem

Po čtyři dny mohl každý sledovat nepřeberné množství akcí a představení, stejně tak práci French Kennel Clubu, který pomáhá trénovat pracovní psy.

Prodejní stánky nabízely všechnomožné, co si lze představit pro psy a s motivem psa.Venčení pejsků bylo po celou dobu výstavy problematické a jedna dvorana rozhodně nestačila.

Unavení šampioni polehávali v klecích.Rozloha akce byla obrovská, orientace těžká.Mistrovství světa v obedience probíhalo paralelně a Česká republika  zde také měla své zástupce.

Vrcholem každého dne byla odpolední finálová představení v hlavní aréně se skvělými výkony a atmosférou.