Chodíte rádi se psem na procházky? Měří procházka podle vašich představ dvacet a více kilometrů? Tak to byste měli zkusit dogtrekking!Jaro se blíží, vyražme ven!

Dogtrekking je jedním z nejsvobodnějších psích sportů. Skoro nic – kromě fyzičky  – k němu nepotřebujete. Jak tedy začít?

Co si pořídit a kde?

Pro sebe byste si měli pořídit dobré outdoorové oblečení, na chladnější období i termoprádlo, nejdůležitější jsou ale kvalitní boty, s odpruženou podrážkou a goretexovou membránou. Dobré mapy jsou také důležité, stejně jako jistá zručnost v práci s nimi. Pomůže i kvalitní batoh s tvarovanými zády. Specializovanou pomůckou pak je sedák – obdoba toho horolezeckého, s „nohavičkami“ nebo bez nich, ke kerému připnete psa, aby byl jeho tah lépe rozložen a nebolela vás záda.

Pro psa potřebujete kvalitní, postrovaný postroj. Je už na konkrétním případu, jaký vám bude vyhovovat. Existují krátké tažné postroje, postroje dlouhé saňové, vhodné spíše pro větší psy nebo postroje typu vestička, které nejčastěji používají profíci. Dále budete potřebovat šňůru s amortizérem, tedy jakousi gumou, jeden její konec se připíná na postroj, druhý k vašemu sedáku. Pomáhá tlumit otřesy při tahu, takže nebude trpět ani vaše, ale hlavně ani psí páteř.

Do batohu pak přibalte lékárničku, kvalitní pláštěnku a pro psy si sežeňte botičky.

 

Pro přehled o dostupných postrojích  a vybavení pro psy se podívejte na následující stránky:

www.manmat.cz anebo www.zerodc.cz

Jak trénovat?

Pokud jste zvyklí chodit na delší výlety, tj přes dvacet km, nijak zvlášť trénovat nemusíte. Je ale lepší učit psa chodit a tahat na postroji tak, aby cestou nečuchal a netahal vás ze strany na stranu. Hodí se ale naučit ho i směrové povely, tedy doprava (pokud chcete, tak hó po mushersku) a doleva neboli dží. Pokud trénovaní nejste, prostě začněte chodit. Vybírejte si pěkné značené stezky, co se co nejvíc vyhýbají větším aglomeracím, ať se v začátcích neznechutíte chozením po asfaltu. Začněte s menšími vzdálenostmi a postupně přidávejte, učte se chodit ve vyšším tempu a k témuž veďte i psa.

Kde najdu termíny?

Jednoduše, na www.dogtrekking.info

Jak probíhá závod?

Klasický longový závod, tj mezi osmdesáti a sto km, je minimálně dvoudenní, poloviční midový je na jeden den. Vždy večer před startem je meeting, kde se dozvíte trasu a její záludnosti, rozmístění kontrol a jejich značení atd. Ráno před startem vám organizátoři zkontrolují povinné vybavení (lékarnička, voda, botičky pro psy atd, najdete v propozicích) a můžete vyrazit. Během cesty musíte projít kontroly a označit si je kleštičkami nebo razítky do vašeho lístku, který na konci odevzdáte. Měří se čas, takže ti nejzdatnější z vás můžou i běžet, běžců na trati potkáte víc, jejich časy jsou často pro laika neskutečné. Vy ale můžete jít i na pohodu, samozřejmě. Trasy většinou vedou přírodními zajímavostmi, často po horách nebo národních parcích, takže si trasu užijete vy i pes. Chytli jste se? Zkuste si nejdřív zkrácenou trasu, uvidíte, co a jak, a za čas se možná vydáte pokořit i první stovku.