Baví vás házet si diskem? A co vašeho psa?

 

CO TO JE?

Jde o hru psovoda a psa s létajícím talířem, tzv frisbee. Jde o to, aby pes chytal frisbee ve výskoku, na různé vzdálenosti, s odrazy od těla psovoda a podobně. Otcem tohoto sportu je Američan Alex Stein, který se svým vipetem jménem Ashley vtrhl  5. srpna 1974 na stadion během přestávky baseballu a před zaplněnými ochozy začali hrát frisbee. Ashley uchvátil tisíce diváků svojí rychlostí a výskoky, při kterých chytal talíř. Alex s Ashleym se stali doslova přes noc slavnými a nový sport se rozšířil po celém světě, krom USA je velmi populární v Japonsku.

V České republice byl v roce 2006 založen DiscDog klub České republiky, který sdružuje lidi zajímající se o tento sporty a podílí se na organizování soutěží a seminářů. V roce 2008 se v ČR uskutečnilo Mistrovství Evropy v dogfrisbee.

PRO KOHO SE HODÍ?

Dogfrisbee se hodí ideálně pro středně velké psy štíhlejší stavby těla, jako jsou border kolie, belgičtí ovčáci, chodští psi nebo australští ovčáci. Těžší plemena a krátkonohá plemena by neměla skákat, takže se pro ně tento sport příliš nehodí. Pro malá plemena, jako jsou velmi pružní a rychlí parsoni nebo foteriéři, se na závodech vypisuje speciální „bonsai“ kategorie.

CO POTŘEBUJETE?

Krom psa potřebujete disky, nejlepší jsou speciální disky na dogfrisbee, vyrobení z materiálu, který je odolnější, nepraská a nezraní tak psa. Pak potřebujete ještě značnou dávku trpělivosti, protože naučit se dobře házet, aby Váš pes mohl hody ideálně chytat, je docela věda, o různých tricích už vůbec nemluvě.

KDE CVIČIT?

Dogfrisbee nadšenci se často sházejí na seminářich, v mnoha městech se organizují přes sociální sítě, ale učit se můžete i sami, stačí rovný travnatý plac. Více info najdete na www.discdog.cz