Devátý ročník Staffího dne byl tak trošku úplně něčím novým. Jednak byl vrácen zpět na území České republiky a to konkrétně do Dětřichova u Svitav, ale hlavně se stal poprvé v historii oficiální akcí, kterou podpořil i Staffordshire bull terrier club CZ a na kterém si mohli vítězové pomoci do bodování o pracovního šampiona.

Díky novému vedení klubu, který byl otevřen diskuzím o vážnosti bull sportu a následně uznal, že připravit psa na takovou akci není o nic lehčí, než ke zkouškám poslušnosti, coursingu apod., jsme za pomocí Daniela Žďárského a Lucky bull teamu přijali oficiální řád LBT a podle něho se Staffí den zařadil mezi dvě akce – oficiálně podporované klubem.
Tady opravdu patří velké díky všem, kteří se na tom rozhodnutí podíleli. Jsme rádi, že na výstavách ve třídě pracovní budeme už možná dost brzy vídat nám známé tváře, a že při pohledu na nás, co běháme se psy po poli s pneumatikou, už nebudou říkat „Asi jinej gang, co?“ Jmenovitě děkujeme i Romanovi Zálišovi a Rudovi Slabovi, kteří se na akci přijeli podívat a podpořili tak soutěžící svým fanděním i závoděním.

Větší profesionalizace akce byla vidět hned při první disciplíně, kterou byl weight pull sprint. Běh se zátěží na padesát metrů. Soupeř – časomíra. Konec diskuzím o pozdější reakci rozhodčího u toho psa, a zase rychlejším zmáčknutí u jiného.Každý pes měl naprosto stejné podmínky – pneu 7 kg a jako vítězové vzešli:

1. místo – Balthazar Smaragd Smile (Slavomír Janoušek, čas 7:24)

2. místo – Akim Ostrachov (Petr Burda, čas 7:70)

3. místo – Herold Fransimo Bohemia alias Chester (Lukáš Minařík, čas 7:79)

Feny se nenechaly zahanbit a nezůstaly v pozadí, pneu 4 kg:
1. místo – Agreen Queen Moravia Lord  (Zuzana Pristovšeková, čas 7:66)

2. místo – Gina Nijada (Marek Přerovský, čas 8:03)

3. místo – Update Sway Fransimo Bohemia (Aneta Kuncová, čas 8:72)

Následovala opičí dráha neboli monkey track, kde museli staffíci překonat několik skokových překážek, proběhnout tunelem, přelítnout ladně houpačku, stejně jako tunelem proběhnout ještě jedním látkovým … Prokličkovat slalom a zakončit běh ještě jednou skočkou. Důležitější než čas byla čistost a zvládnutí překážek… přesto všichni lítali s větrem o závod. Snad žádný pes či fena neměli s dráhou problémy a tak se na vítězných příčkách porvali jen o drobné niance.1. místo – Clark Andaika alias Cid  (Iva Vlasáková)

2. místo – Cymbal Dark Element/Wesley (Lucie Vesecká)

3. místo – Gas  (Adéla Bártová)

Tři vítězné feny

1. místo  – A-Valkyra Acherontia Atropos (Nika Svačinová)

2. místo – Messine Felicity Cheers  (Jana Pustinová)

3. místo Chilli – Pepper Wizard Bull (Ruda Slaba)
Pak už si všichni mohli dát zasloužený oběd a užít si odpolední program a doprovodné soutěže., což byladětská opičí dráha, kde nejmenší stejně jako dospělí zdolávali se svými staffíky překážky na dráze. Následovala exhibice hight jumpu, kde nám Michal Gruber s Reném Blažejovským osvětlili tuto disciplínu a ukázali zapálení jejich psů… ostatní si pak skoky na peška mohli také ozkoušet… poslední zábavou bylaport špekáčků, kde jsme se všichni pobavili. Žádný pejsek nedonesl buřt do cíle celý.Závěrečnou a hlavní disciplínou byl opět weight pulling nejvíce bodovaná část.  Zde byli vidět opravdu heroické výkony. Začínalo se na váze 265 kg, kde vypadl snad jediný pejsek. Přikládalo se po 70 kg, kdo věděl, a znal možnosti svého psa, začal hned zprvu taktizovat. Každý měl osm pokusů plus jeden opravný a po zdolání základní váhy bylo na majiteli, na jakou další váhu nastoupí.
Kolem dráhy se shromáždili diváci, kteří fandili, a pullingářům tak pomáhali. Nejprve z kola vypadli fenky, nicméně k poměru jejich váhy se nemusely za své výsledky stydět! Tady uděláme trochu změnu a začneme odzadu…

3. místo –  475 kg – fenka Gina Nijada (Marek Přerovský)

2. místo –  545 kg  – Chilli Pepper Wizard Bull (Ruda Slaba)

1. místo – 615 kg – Update Sway Fransimo Bohemia (Aneta Kuncová)

Vítězkou se tak stala opravdu zaslouženě!

Psi se posunuli ještě o hranici dál:

3. místo – 1035 kg – Dimo Dag Macy Gray  (Michal Gruber)
Finálový souboj dvou pejsků byl opravdu famózní… až měli diváci husí kůži. Oba psi skončili na pokusy na zátěži 1175 kg. Rozhodla tedy váha psa – vyhrál ten lehčí.

2. místo – Clark Andaika/CID  (Iva Vlasáková)

1. místo – Master Wizard Brabanter (manželé Blažejovští)

Celkovými vítězi Iron Staff 2012 se po přepočtení bodů ze všech disciplín stali:

Jak bylo vidno všestranně nadaný pejsek, o kterém ještě určitě uslyšíme Clark Andaika alias CIDmajitelky Ivy Vlasákové – gratulujeme!!! Pejsek byl zapálený a velice nás pobavil svým hlasitým nadšením ve všech disciplínách.

Za fenky si vítězství odnesla bojovnice a již držitelka titulu Iron Staff z roku 2010 Update Sway Fransimo Bohemia majitelky Anety Kuncové!!!

Po vyhlášení a předání hodnotných cen, které zajistili sponzoři a to především krmivo ANF, kynologické potřeby MAG, Stoutdog, Flyingdog a další, kterým samozřejmě moc děkujeme, začala slibovaná přednáška o plemeni. Po skončení byl prostor pro otázky a učastníci se mohli ptát manželů Stokesových známých chovatelů z GB na vše, co je zajímalo.

Když jsme v sobotu večer po skončení sportovní části měli šanci v klidu diskutovat s anglickým rozhodčím o tom, jaké on má rád psy, čekaje výčet exteriérových vlastností odpověděl, že pes by měl mít „spirit“. Že i po tolika letech co se věnuje chovu, ho toto plemeno stále dokáže uchvátit svou povahou.  A že dnes, po sportovní části Staffího dne, viděl mnoho spirited dogs. Už před příletem do ČR mu prý bylo řečeno Jeffem Fordem (rozhodčí 2011), že se mu to bude líbit. Ale,  že to, co dnes viděl a co děláme se psy, je naprosto úžasné.

To byla slova, se kterými jsme šli spát, a probouzeli se do nedělního výstavního dne.

Počasí nám přálo i v tento den, a tak Craigovi Stokesovi nestálo nic v cestě, aby začal posuzovat 43 přihlášených staffordshirů.

Missák Staffího dne a zároveň BOB JUNIOR, který se letos zadával prvně díky výhradnímu sponzorovi výstavního dne superprémiovému krmivu HUSSE, se stal pes Armagedon De Orpanus/Multi.CH.Sharoc Star Gladiator x CH.Quatma Fransimo Bohemia/, který se také stal vítězem soutěže diváků –Sympaťák 2012.Klasicky se vystavovalo v připravených kruzích od třídy baby až po ostřílené veterány. Kompletní výsledky budou zpracovány do konce týdne. Celkovým vítězem a držitelem poháru Starosty Bzince pod Javorinou, který pomyslně předával náš slovenský spolupořadatel  –  se stal tmavě červený, silný, elegantní pes s černou maskou XANTO Z Hambalek Bušín /Silkastaffś Insider at Pride Staffs´x Ume z Hambalek Bušín/ majitelky Kredbové Radky.

MISS 2012 se stala velice pěkná fenka Messine Felicity Cheer paní Pustinové Jany.

Do třídy baby nastupovalo 5 pejsků a vítězem se stal Back in Red Fransimo Bohemia /JCH.Okstoks Fransimo Bohemia x JCH.Any Hanny Fransimo Bohemia/. Ve třídě nejkrásnější dorostenec se předváděli a vévodili pouze černí Ambassadoři. První pozici s ohodnocením velmi nadějný 1 vybojoval I am Mr.Clyde Ambassador Sun /CH.Stormbull Solo x CH.Deean Ambassador Sun/ – majitel Réné Zich.

Za fenky ve třídě baby vybojovala první pozici černá fenka s žíháním X-Coffé Santos Fransimo Bohemia /CH.Tornado Boy Blue x Uriah Heep Fransimo Bohemia/. V dorostu nastoupila Illeen Ambassador Sun sama a tak s výsledkem Velmi nadějná 1 zvítězila.

Nejlepší veteránkou se pak stala fenka Simony Lahodové, matka vítězky Iron Staff 2012, stále vitální a v dobré kondici – Cherry Fortunate Fransimo Bohemia.

Pan rozhodčí kladl velký důraz na uzavřené tlapky ve všech třídách každého psa rukama pečlivě ohledal  – říkal, že ohmatáním najde každou nesrovnalost… nicméně naše české staffbully hodnotil známkou excellent a byl z úrovně českého chovu nadšený.

Přestože je známo, že modrá barva v GB u rozhodčích není až tak oblíbená, pan rozhodčí Craig Stokes všechny velice potěšil jeho názorem na modré staffy, které v tento den měl možnost vidět. Řekl, že takoví modří jedinci se v GB ve výstavních kruzích nevidí.  Psy a feny, které měl možnost v CZ si prohlédnout, mají sytý pigment, zdravou srst, silnou kostru s výborným předhrudím, krásným pohybem… A velice pěkně modelované hlavy, u všech těchto jedinců viděl pouze standardní skus.

Po ukončení výstavy proběhlo vyhlášení a každý účastník si odnesl granule a hrníček od krmiva Husse! Ti na příčkách nejvyších samozřejmě poháry.
Děkujeme všem účastníkům, že dorazili a díky nim a našim sponzorům mohl Staffí den 2012 vůbec proběhnout!

Pokud jste při odjíždění říkali…. Na Staffím dni se mi líbilo, příští rok přijedu zase a položili jste si třeba otázku, jaký asi bude tak vězte:

Bude podporovaný klubem.

Budete sbírat body počítané na pracovního šampiona.

Bude jubilejní.

Bude pro Vás.

Bude to náš Staffí den….

Aneta Kuncová a Lukáš Minařík
www.chester-sway.cz