Má váš pes strach z auta?

 

Někteří psi mohou mít problém s jízdou v autě. Důvodů je mnoho. Může jim být špatně, mohou být citliví na hluk, mohou mít s auty špatnou zkušenost nebo se jim nelíbí, když se auto pohybuje. Mohli být někdy v minulosti zraněni autem nebo dostali ránu od statické elektřiny, když nastupovali nebo vystupovali.

Udělejte vše proto, aby se váš pes cítil v autě co nejpohodlněji – vozit ho ve vratké rozbité přepravce nebo na klouzavých sedadlech by nebylo fér. Zvažte také pořízení nastupovací rampy, zvláště pokud máte většího nebo starého psa. Pomůže i to, když otevřete okénko předtím, než zavřete za psem dveře, tlak vzduchu mu potom neporaní sluch.

Stejně jako u ostatních problémů se vyplatí rozdělit postup do několika jednodušších kroků, které pomohou vašemu psu pochopit, že z cestování autem nemusí mít strach. Je jasné, že psa do auta nemůžeme tahat násilím. Pokud máte psa učeného na klikr, odměňujte to, že se přiblíží k autu. Směřujte ho pomocí targetu blíž a blíž, až sám a sebevědomě nastoupí do auta. Nechávejte dveře otevřené, aby pes neměl pocit, že je v pasti.

Pokud váš pes už umí nastoupit a zůstat v autě, zkuste krátkou projížďku. Sledujte reakce svého psa, pokud by projevil známky stresu, vraťte se o krok zpět. Pootevřete okno, aby autem proudil vzduch.

Spojte svému psu cestování s příjemnými dojmy. Vozte ho na výlety, na psí louku, kde si pohraje s kamarády. Pokud ho budete autem vozit jen k veterináři, cestování si nejspíš nezamiluje.