Za poruchu chování považujeme takové chování, které vede k problémům v našem soužití se psem.Vše se ale dá řešit!
Z našeho hlediska je problémové chování takové, které je majiteli vnímáno jako nevhodné a nežádoucí. Mnohdy se jedná o projevy přirozeného psího chování, které se případně může díky nemoci nebo nevhodnému přístupu majitele zintenzivnit a vznikne skutečný problém v soužití.
Častým problémem může být nežádoucí nadměrné štěkání, sebepoškozování, agresivita, strach z odloučení nebo fobie spojené s hlukem (bouřka, ohňostroje).Problémové chování se často stupňuje díky nepochopení majitele. Díky tomu se pak nenápadný problém může postupně změnit v důvod k umístění do útulku či dokonce k utracení.
Častými příčinami projevů nežádoucího chování jsou stres, nedostatečná socializace psa ve štěněcím věku nebo nedůslednost majitele ve výchově psa. Je velmi důležité, aby byl majitel ve výchově důsledný a dával srozumitelné povely. Je potřeba, aby se majitel naučil vnímat tzv. konejšivé signály (např. zívání, pootočení hlavy na stranu, mrkání, olizování nosu), které objevila Turid Rugaas. Psi používají tyto signály ještě předtím, než vznikne nějaký konflikt, případně jimi konflikt uklidňují, tlumí stres či nervozitu. Majitel je sám může využít v určitých situacích k uklidnění svého psa.
Základem terapie strachu z odloučení je snížit závislost psa na majiteli důraznou změnou v chování majitele s využitím různých interaktivních hraček (kongy, wobbler, hlavolamy) a her (schovávání krmení, stopa, přetahování atd.), které psa zaměstnávají hlavně po psychické stránce a zároveň zvyšují jeho sebevědomí.
K řešení poruch chování lze využít feromonoterapii. Feromony jsou látky, které zvířata přirozeně produkují a jsou schopné ovlivňovat chování zvířat stejného druhu.V terapii se využívá syntetický analog feromonu, který vylučuje fena v období kojení štěňat, což je uklidňuje. Využívá se v podobě obojků, spreje nebo difuzéru do zásuvky. Výhodou obojků ve srovnání s difuzéry je, že nejsou vázané na prostředí, zvíře má obojek stále na sobě.
Další možností terapie poruch chování jsou tabletky nebo kapky s vitamíny skupiny B, hořčíkem a tryptofanem, který se v mozku mění na serotonin, což je tzv. „hormon dobré nálady“. Případně tabletky obsahující kombinaci bylin (mučenka, chmel) a vitamínu B a hořčíku.
Feromony a přírodní přípravky používám ke zmírnění stresu a strachu, aby bylo možné se psem dále pracovat na řešení problému. Neexistuje žádný zázračný lék, který byl zařídil, aby byl pes rychle v pořádku. Bez spolupráce majitele není možné poruchy chování řešit.
MVDr. Martina Načeradská