Honí váš pes zvěř nebo sousedovy kočky? Poradíme vám, jak se dá toto nežádoucí chování řešit!

Většina psů má v sobě  geneticky zakódovanou touhu lovit – štvát rychle se pohybující objekty, ať už jde o zvěř, kočky nebo třeba auta anebo slídit, vyhledávat pachy zvěře. Toto chování je jim vrozené a naprosto přirozené, navíc je tak zábavné, že odborníci hovoří o sebeodměňujícím chování, tedy takovém, které samo o sobě je prostě tak skvělé, že ho máloco přebije a že ho pes vyhledává pro něj samé. Přesto ale většina z nás žije na místech, kde pes prostě lovit nemůže, ať už kvůli bezpečí psa (silnice, tratě) nebo zvěře (myslivci by vás hnali, zvláště v době, kdy má zvěř mladé, to samé platí o zemědělcích a majitelích koček). Jak tedy psa odnaučit lovit???

Zabezpečte svéhp psa na prcházkách. Pořiďte si stopovací dlouhé vodítko, nenechávejte psa běhat na volno, pokud nemá přivolání od zvěře. Nedávejte mu příležitost lovit. Pokud se vyvlékne z obojku, voďte ho na postroji.

Noste sebou pamlsky a hračky, zabavte psa,aby se nezabavil sám. Přivolávejte ho, házejte mu balonky, učte ho přeskakovat kmeny, obíhat stromy. Buďte pro psa zajímavější než zvěř. Chodťe na dlouhé procházky do míst, kde se zvěř vyskytuje. Vidíte na louce srnu? Fajn. Zastavte se, zavolejte psa, odměňte ho a spolu se na ni dívejte. Pak pochvalte psa a jděte dál – v podstatě ho učíte tak, jak se cvičí ohaři. Říká se tomu klid před zvěří – pes se postupně naučí, že srnka je jen na koukání. Posaďte se se psem, uklidněte ho, odměňujte, že je v klidu a jen pozoruje. Časem si pes spojí zvěř rovná se panička mě odmění. A po spatření srny si sám dojde pro piškotek.

Průběžně pracujte na poslušnosti. Přivolávejte psa v různých situacích, chvalte a odměňujte. Po přivolání psa nechte znovu proběhnout, aby si nespojil přivolání s koncem volnosti. A pomocí her a pamlsků ho učte, že nejvetěí zábava je stejně s vámi – nikdy nesmí vědět, co vymyslíte, zda vyndáte míček, házecí talíř nebo kostičku.

Jsou psi, jejichž lovecké pudy stejně nepřehlušíte žádnou hrou. Takový pes by nikdy neměl být v zazvěřeném terénu bez kontroly. Pořiďte si postroj  a vodítko s amortizérem a choďte na výlety na postroji. Zvednete si fyzičku a psa unavíte i tak.

Pro vás ostatní platí:

  • vždy mějte psa pod kontrolou (tj žádné smsky, žádné telefonáty, venku se věnujete psovi)
  • zabavte psa, aby se nezabavil sám – hračkami, hrami, pamlsky, je třeba ho unavit nejen fyzicky, ale i psychicky
  • pracujte na přivolání, zkuste si najít seminář podle Susan Garett a jejích Recallers