Ve 2. díle předvedeme cviky,které ještě nejsou tolik obtížné, ale příště již budou cviky techniky náročnější. Je proto velmi důležité, aby váš pejsek uměl základní prvky a měl je dobře zažité. Pokud je venku pěkné počasí, můžete tréninky přesunout na zahradu, louku a užívat si s vaším tanečníkem sluníčka. Tak pamlsky do jedné ruky, vodítko do druhé a hurá ven trénovat.

Pokud je venku pěkné počasí, můžete tréninky přesunout na zahradu, louku a užívat si s vaším tanečníkem sluníčka. Tak pamlsky do jedné ruky, vodítko do druhé a hurá ven trénovat.

  • Kuk
  • Slalom mezi nohama
  • Obejmutí nohy
  • Chůze stranou
  • Obcouvání

KUK

Jde o divácky atraktivní prvek, kterým můžete například zakončit nebo začínat sestavu. Nejprve pejska naučte, aby se předními tlapami opíral o vaši ruku a v klidu přitom stál, do této pozice ho naveďte pomocí pamlsku nebo hračky. V další fázi si vezměte do druhé, volné ruky odměnu a ukažte ji psovi tak, aby byla zespodu mezi jeho tlapami pod rukou, o kterou se pes opírá. Pokud bude chtít pejsek na pamlsek dosáhnout, skloní hlavu a automaticky tak udělá „kuk“. S vysloveným povelem ho zároveň okamžitě odměňte. Pamlsek psovi podávejte, když je v pozici „kuk“, aby si jí správně zafixoval a nezvedal hlavu zbytečně rychle. Postupně se snažte ukazování druhou rukou minimalizovat a časem by měl váš kamarád cvik provádět už jen na slovní povel.

CHŮZE STRANOU

Při chůzi stranou se psovi kříží přední i zadní nohy. Postavte si pejska k vaší levé noze nebo před sebe. Vezměte si do ruky pamlsek a předem si vymyslete povel pro tento cvik. Obecně si psi lépe pamatují krátké a znělé povely. Osobně svoje psy učím na povel „strana“, vy si samozřejmě můžete zvolit povel jiný. Levou rukou držíte pamlsek a ukazujte stranou a zároveň psovi můžete pomoci vaším tělem, když půjdete do strany a jemně ho budete“vytlačovat“.  Jakmile pejsek udělá krok či dva správně následuje velká pochvala. Chůze stranou existuje ve více variacích, pes může u vaší nohy chodit tímto stylem na obě strany, může být před vámi nebo od vás dokonce stranou odejít, tento cvik je ale už pro skutečné psí profesionály.

OBEJMUTÍ NOHY

Jedná se o velmi originální a legrační cvik. Pejska si posaďte před sebe. Základem je, že umí dávat packy na nohu (viz. DOGSMAGAZÍN 1/2011) a popros.  Povel může být „Obejmi“ nebo něco podobného. Posaďte pejska zády ke zdi a dejte mu povel „Sedni“ a pak „Popros“. Pejsek bude balancovat a opře si proto packu o vaši nohu. Nyní si do pravé ruky vezměte pamlsek a trochu couvněte. Ruku s pamlskem dejte psovi před čumák a pomalu posouvejte za koleno. Ze snahy dostat se za odměnou pejsek vaši nohu „chytí“. Ze začátku může pes (z přemíry touhy dostat se k pamlsku) sundat packu z vaší nohy. Musíte být trpěliví, znovu pejska posaďte a začněte od začátku. Můžete vzít jemně pejskovu packu a imitovat obejmutí.  Až váš parťák pochopí, o co jde, tak začněte i s druhou packou. Cvik poté vypadá tak, že pejsek v sedu objímá oběma packami vaši levou či pravou nohu. K obejmutí se dají použít i rekvizity v taneční sestavě, jako jsou např. deštník nebo hůlka, které ale musíte psovi přidržovat, sám je ve svislé poloze packami neudrží.

SLALOM MEZI RUKAMA/NOHAMA

Vezměte si do ruky pamlsek nebo hračku, rozkročte nohy a postavte si pejska k levé nebo pravé noze. Pomocí pamlsku či hračky navádějte pejska do slalomu. Povel si můžete zvolit například Slalom, SSS, nebo Kroky. Po pár krocích pejska pochvalte a odměňte. Ve finále vypadá cvik tak, že jdete plynule a vzpřímeně a pejsek se pouze na slovní povel proplétá mezi vašima nohama. Pro malé a středně velké psy je možné cvičit slalom i mezi rukama. Je možná trochu složitější, protože pokud držíte v ruce pamlsek nebo hračku musíte balancovat na jedné ruce a druhou psa navádět. Můžete využít pomocníka, který bude pejska navádět. Povely můžete používat stejné.

OBCOUVÁNÍ

Cvik se nejlépe trénuje v rohu místnosti. Stoupněte si zády ke zdi, pejska si postavte k levé noze, nechte trochu místa mezi psem a zdí. Základem je, že váš pejsek umí na povel couvat. Vyslovte povel, a pokud pes couvá směrem ke zdi, nezbude mu nic jiného, než se stočit a takzvaně vás obcouvat.  Pejska navádějte pomocí pamlsku. Ze začátku odměňujte každých pár centimetrů. Jakmile se pes začne kolem vás stáčet, tak jej pomocí jemného uchopení naveďte do výchozí pozice. Povel si  můžete zvolit například Back, Toč apod. Cvik je možné trénovat i vsedě, k pejskovi budete mít blíž, bude lépe reagovat na vaše slovní povely.