V první části výukového seriálu dogdancingu vám ukážeme některé ze základních prvků, které můžete svého psího kamaráda naučit. S pejskem cvičte maximálně dvakrát denně po deseti minutách.

Hlavně mladý pes nebo štěně se nedokáže stejně déle soustředit. I dospělý pes by byl po hodinovém tréninku vysílený a vynervovaný. Nácvik pro něj musí být hra a zábava, jiak se bude nudit a bude mu chybět chuť do práce!

  • Podávání pacek na nohy
  • Obíhání psovoda
  • Plazení
  • Osmička
  • Přeskok přes nohu

PODÁVÁNÍ PACEK NA NOHY

Vezměte si do ruky pamlsek a pejska si posaďte před sebe. Dejte povel „pac“ (nebo povel, na který pes zvedá packu). Jakmile pejsek packu zvedne, nastavte mu nohu, a pokud se jí dotkne, pochvalte ho a povel zopakujte. Vašemu pejskovi by nemělo dělat větší problémy se tento prvek naučit. Můžete si vymyslet jiný povel, než jaký používáte pro podávání pacek do ruky, ale většina pejsků pozná podle držení těla, čeho se má packami dotknout. Jakmile bude mít pes tento prvek zažitý, naučte ho dávat packu střídavě na jednu a druhou nohu. Já osobně jsem zvolila povel „pac“ a pak „druhá“ jako povel pro druhou nohu.
Při tomto prvku můžete zůstat stát nebo si kleknout na zem. Záleží na vás a vašem psovi, co vám bude příjemnější. Vezměte si do ruky pamlsek či hračku a ukažte ji svému pejskovi. Pak dejte povel typu „okolo“ nebo „kol kol“ a hračku či pamlsek si rukou předávejte okolo těla, přitom opakujte povel. Pejsek se bude chtít za hračkou nebo pamlskem dostat, takže vás bude obíhat. Při každém úspěšném pohybu zvíře pochvalte a odměňte. Nakonec by vás měl pes obíhat jen na slovní povel. U pejsků bývá tento prvek velmi oblíbený a cvičí ho s radostí.OBÍHÁNÍ

PLAZENÍ

Velmi atraktivní prvek pro diváky, který mají v oblibě i pejskové. V naší sestavě se nám bude dobře hodit. Pejska si položte vedle sebe a do ruky si opět vezměte pamlsek či hračku. S povelem „plaz“ pomalu posouvejte ruku po zemi. Jakmile se vám pejsek začne zvedat, opět ho položte povelem „lehni“. Ze začátku vám bude pejsek škrábat na dlaň nebo si nebude chtít lehnout, ale je lepší dát mu čas než ho násilím tlačit k zemi. Cvik nemůže provádět s odporem a nechutí. Během několika dní určitě pochopí, že pamlsek dostane jen tehdy, pokud se za ním bude plazit. Nechte ho vždy plazit se asi dva metry, poté ho pochvalte a za chvíli prvek zopakujte.

OSMIČKA 

Tento prvek je také u pejsků oblíbený. Mezi nohama vám při něm udělá pomyslnou osmičku. Vezměte si do ruky pamlsek a rozkročte nohy podle velikosti vašeho psa. Snažte se psa nedotýkat a navádět ho jen pomocí pamlsku a ukazování. Pokud vás bude obíhat jinak než má, nebo dělat hlouposti, cvičení na chvíli přerušte a zklidněte ho. Během několika dní by měl váš chlupatý tanečník dělat tento povel pouze na slovní povel a vy byste měli stát vzpřímeně.

PŘESKOK PŘES NOHU 

Také tento prvek bývá v choreografii potřebný. Opřete si nohu například o zeď, strom či nábytek. Vezměte si do ruky pamlsek a vyslovte povel typu „hop“, „skok“, „noha“ apod. Nohu opřete ze začátku níž, aby pejsek neměl tendenci ji podlézat. Navádějte ho pamlskem ke skoku. Využít můžete také pomocníka, který pejska přivolá a stoupne si před vaši nohu s pamlskem. Jakmile pes pochopí, co se po něm chce, můžete nohu postupně zvedat. Tento prvek necvičte se psy, kteří trpí dysplazií, se štěňaty či mladými psy v růstu. Také pro obří plemena není vhodný.