Jedna z nejkontroverznějších výcvikových pomůcek vůbec – komu patří na krk a hlavně komu do ruky?

 

CO JE ELEKTRICKÝ OBOJEK

V Česku se vžil název elektrický obojek, občas se objeví přesnější název elektronický obojek, Američani mu říkají výcvikový obojek a asi nejlepším popisem jeho funkce je “upozornění na dálku”.Obojek se připíná na krk, elektrodami do srsti psa. Pokusně je třeba nastavit vhodnou délku obojku tak, aby elektrody přiléhaly, ale neškrtily. Dálkový ovladač mívá běžně dosah od 50 do 600 metrů. Většina modelů má krom elektrických impulzů také funkci zvonění nebo vibrace, některé obojky jsou jen vibrační. Vibrace nebo zazvonění většině psů jako upozornění stačí.

K ČEMU SLOUŽÍ

EO slouží jako prodloužená ruka psovoda. Upozorní psa na dálku (vibrací, zvukem nebo elektrickým impulsem různé intenzity), že na něj páníček může i tak a že je třeba vykonat daný povel. Osvědčuje se hlavně v mezních situacích, dokáže vytrhnout psy ze zaujetí vykonávanou činností, vhodně použitý zastaví lovícího psa v rozběhu za zvěří, prostě proto, že ho vyruší z loveckého tranzu. Pokud máte nezvladatelného lovce, s EO bude po nějaké době moci chodit na volno, nebude do konce života odsouzen k pobytu na vodítku. Pozor ale, pes musí tak jako tak mít přivolání, jinak nepřijde – nebude vědět, co po něm chcete. Takže pověsit psovi EO na krk s tím, že jsem vyřešil poslušnost, je utopie. Někteří výcvikáři používají EO na dopilování a zpřesnění některých cviků, hlavním použitím ale je právě stoprocentní přivolání. S dobře použitým EO můžete pustit lovce poblíž silnice a víte, že kdyby vyběhl za zvěří, přivoláte ho.

K ČEMU ROZHODĚ NESLOUŽÍ

EO nepatří na krk psům labilním, nemocným a štěňatům. Hlavně ale nepatří do ruky labilním nebo agresivním lidem. EO se nepoužívá jako trest, nemačkáte čudlíky proto, že jste naštvaní a že chcete psa vytrestat. Používáte je proto, že ho chcete upozornit na to, že po něm něco chcete.

JAK HO POUŽÍT

Použití EO proberte s odborníky na psí chování a výchovu, pozorně si prostudujte návod, jehož součástí bývá DVD. Sílu impulzů vyzkoušejte nejdřív na sobě, začínejte na nejnižší hranici. Poprvé vyzkoušejte reakci svého psa na oploceném pozemku, aby v případě strachu z neznámého nemohl utéci. Ideální je, aby pes před prvním použitím nosil obojek aspoň týden jen tak, aby si zvykl a nespojil si korekci s obojkem. Využijte toho, že se váš pes začuchá – a zavolejte ho. Pokud nepřijde, vyšlete vibrační nebo zvukový signál a zopakujte povel – pes by měl zareagovat a přijít, pochvalte ho. Pokud neposlechne ani teď, k signálu a povelu přidejte slabý impuls. Pes přiběhne už stoprocentně, po několika pokusech nejspíš zjistíte, že pes přibíhá už jen na signál.

JAKÝ?

Na internetu, obzvláště na Aukru je velká nabídka levných elektrických obojků no-name firem. Tyto obojky většinou nemají nastavitelnou úroveň elektrických impulzů a nebývají voděodolné. Jejich dosah je také menší. Takové obojky bychom moc nedoporučovali, na trhu jsou i světové a české značky, za které sice dáte několik tisíc, ale nepověsíte psu na krk neprověřený a netestovaný výrobek. Podívejte se na nabídku české firmy Dog Trace, vyberete si od obojků na krátké vzdálenosti po takové, které mají dosah až 1 km. Všechny obojky jsou samozřejmě vodotěsné.

 

ZÁVĚREM: elektrický obojek není zázračný všelék na všechny vaše psí problémy. Patří do ruky jen tomu, kdo umí jednat v klidu a bez emocí, tomu, kdo už vyzkoušel všechny alternativní metody, kdo přesně ví, co s pomocí EO chce vyřešit a jak. Nepatří na krk psovi, který nemá základní poslušnost, natožpak štěněti. Přemýšlejte, než ho objednáte, přemýšlejte ještě více, než ho pověsíte psu na krk a než prvně stisknete tlačítko.