Třetí víkend v květnu se po dostihovém závodišti v Pardubicích budou místo koní prohánět psi.

Psí festivaly v posledních letech rostou v Čechách jako houby po dešti. Ve východních Čechách podobná akce scházela. Místní nadšení kynologové se rozhodli spojit a společnými silami speciální festival pro pejskaře uspořádat.  Pro všechny milovníky psů v Pardubicích připravili speciální festival. Během víkendu 17. a 18. května představí návštěvníkům 1. Pardubického psího festivalu, co vše zvládne pes. Akce se uskuteční v areálu Agrofert parku – pardubického dostihového závodiště.

„Výcviku psů se věnuji přes deset let a neustále se setkávám s nejrůznějšími předsudky a nepravdami okolo chovu psů. Proto jsme se rozhodli uspořádat víkendový festival, kde především široké laické veřejnosti představíme psa jako univerzálního parťáka pro život. Na své si přijdou ale i ostřílení pejskaři. Pro ně jsme připravili čtyři víkendové závody. Utkat se mohou v agility, obedienci, dogdancingu, či bull sportech. Nezapomínáme ani na příchozí pejsky, kteří ač necvičení v sobě ukrývají velký potenciál, ten jen musí jejich majitel objevit. Připravena je pro ně speciální voříškiáda s mnoha soutěžemi. A pro ty, kteří si na ni netroufnou, otevřeme dráhu Velké pardubické. Tu si návštěvníci budou moci celou projít. Při procházce na ně budou čekat jednotlivá soutěžní stanovište. Pokud na všechny otázky odpoví správně, nemine je v cíli sladká odměna,“představuje program akce jedna z organizátorek Lucie Šárovcová, výcvikářka z pardubické psí školy Šumák.

Tím, ale program nekončí. Pro začínající kynology organizátoři připravili zajímavé přednášky o výchově psů, ale i ukázky dalších psích aktivit. „Během 1. Pardubického festivalu bychom rádi představili tápajícím majitelům psů, co největší škálu činností, které se svým čtyřnohým kamarádem mohou zkusit. Sáhli jsme jak do stabilních vod české kynologie, ale i do novinek, které k nám přišly před několika málo lety. A tak se návštěvníci seznámí se sportovní kynologií, psími sporty jako je agility, dogfrisbee, dogdancing, obedience, ale i například s méně častým treiballem a dalšími sporty.  Nedílnou součástí festivalu budou i psi pracující.  Lidé si zde budou moci vyzkoušet, jaké to je přijít o zrak a být odkázán zcela na pomoc psa. Děti určitě osloví práce záchranářských psů, kteří vyhledávají ztracené lidi v sutinách. Svou činnost představí i myslivci, policie a vojáci. Program je velice pestrý, tak aby si každý v něm našel to své,“ vysvětluje další organizátorka akce Romana Vojířová.