Jako pes a kočka – ale i tihle dva mohou žít když ne spolu, tak alespoň vedle sebe!

To, jestli a jak naučíte vašeho psa žít v jedné domácnosti s kočkou, záleží na třech věcech. Na vašem psu, na vaší kočce – a na vás. Pokud máte psa s vyvinutým loveckým pudem a bojácnou kočku, je šance, že spolu budou mírumilovně polehávat na jedné pohovce, minimální. S velkou dávkou trpělivosti, klidným přístupem a důsledností se ale i tak může stát zázrak.

Musíte být v prvé řadě realističtí. Pokud si vaše starší kočka užívala nerušený život jedináčka, nejspíš ji nový člen rodiny nepotěší. Pokud nevíte, jak se nový pes v minulosti choval ke kočkám, buďte připraveni, že se ji může pokusit zabít.

 

Než se setkají

Pozorujte obě zvířata zvlášť, sledujte, jak reagují na stres. Dejte deku ze psího pelechu do místnosti, kde je kočka a naopak, ať si zvířata zvykají na pach toho druhého. Naučte svého psa zákazový povel Fuj nebo Nesmíš a povel Na místo – bude se vám to hodit.

Setkání

Vyberte příhodnou dobu, kdy se nic neděje a obě zvířata jsou klidná. Vynechte návštěvy, děti a nervozní členy rodiny. Pokud je vaše kočka zvyklá na přepravku a cítí se v ní v bezpečí, umístěte ji dovnitř a dejte na stůl v klidné místnosti. Přiveďte psa, zastavte se s ním ve dveřích. Mějte ho na vodítku, ideální je místo obojku postroj. Zůstaňte ve dveřích, nechte psa, ať si mezi dveřmi ověří pach kočky. Pokud je nervozní, odveďte ho a zopakujte. Pokud je schopný v klidu setrvat na prahu, přiveďte ho blíž. Mluvte na něj klidným hlasem, chvalte ho, ale nerozrušujte ho zbytečně, aby si vzrušení nespojil s kočkou. Měl by se fixovat na vás, hlaďte ho a krmte.  Pokud je pes klidný, dovolte kočce opustit přepravku. Vždy by ale měla mít možnost úniku. Pokud je pes neklidný, odveďte ho a opakujte od začátku. Jsou psi, kteří prostě klidní nebudou, uvažte pak, zda má cenu zvířata seznamovat. Pokud pes na kočku nereaguje nijak prudce, pokračujte ve cvičení. Buďte s oběma zvířaty v jedné místnosti, psa ale mějte na vodítku. Časem můžete vodítko odbourat, doporučujeme ale nenechávat zvířata o samotě, zvlášť nemá-li kočka možnost úniku.