Kdo by neznal „Znalce psí duše?“ Drobný cvičitel psů Cesar Millan se stal v USA doslova fenoménem. U nás jeho jméno zatím tolik známé není, ale to se může brzy změnit. V rámci evropského turné „Cesar Millan LIVE Once Upon A Dog Tour 2017“ zavítá Cesar Millan poprvé i do České republiky. V O2 areně představí 5. března 2017 svůj zábavně vzdělávací program tuzemskému publiku. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal. Celý program bude tlumočen do češtiny. Cesar Millan se během večera podělí s diváky o řadu cenných zkušeností z jeho více než pětadvacetileté praxe se psy všech možných ras. Na psech, které nikdy dříve osobně neviděl, pak bude demonstrovat, jak zlobivé čtyřnohé miláčky naučit poslušnosti.

Cear Milan má vlastní televizní show Dog Whisperer, pomáhal zvládnout neposlušné mazlíčky několika hollywoodským celebritám. Provází ho pověst úspěšného, ale poněkud kontroverzního trenéra. A čím je tolik výjimečný? Jednoduše proto, že dělá věci úplně jinak než všichni ostatní.

Pořad Dogs Whisperer, což bychom mohli volně přeložit jako Zaříkávač psů, běží na kanálu National Geografic už od roku 2004. Jde v něm zhruba o to, že Cesar v každém dílu poradí konkrétnímu pejskaři, jak zkrotit svého čtyřnohého kamaráda. Často se zde objevují psi s nejrůznějšími psychickými problémy, jsou agresivní, úzkostliví nebo neposlušní. Za dobu, co se seriál vysílá, se jeho hlavní protagonista stal hvězdou, kterou obdivují tisíce zanícených fanoušků. A nezůstalo pouze u toho: Dnes už si můžete koupit DVD nebo knížky s jeho radami, po případě speciální obojek, který společně se svou ženou navrhl, nebo třeba slušivou kšiltovku s nápisem Dogs Whisperer. Ovšem všechno není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Abychom tomu přišli na kloub, budeme se muset podívat o něco hlouběji.

El perrero z Mexika

Cesar Millan pochází z Mexika, v mládí žil na farmě, kde se motalo hodně psů. Jeho rodiče byli chudí, takže malý Cesar vyrůstal bez televize a technických výdobytků. Rád pozoroval svého dědečka, který se staral o velké stádo dobytku. Při tom mu pomáhala smečka psů, kteří jeho dědu respektovali jako přirozeného vůdce. Když bylo Cesarovi třináct let, poprvé si uvědomil, že má pro komunikaci se zvířaty zvláštní talent. Všude ho neustále následovalo několik psů, proto si vysloužil přezdívku „el perrero“, kterou bychom doslova mohli přeložit jako psí muž. Když se potom jeho rodina přestěhovala do města, nadšeně hltal filmy o Rin Tin Tinovi a Lassie. Tehdy si uvědomil, že by chtěl být trenérem psů. Aby mohl jít za svým snem, ilegálně emigroval do USA. Zde jeho talent doslova zazářil, v roce 1994 cvičil psa známého herce Willa Smithe. Ten jej pak doporučil dalším kolegům, třeba Scarlett Johannson nebo Nicolasi Cageovi. Od práce s hollywoodskými star zbýval k vlastnímu pořadu už jen krůček.

„Psi jdou za tím, kdo je dominantní“

Když se podíváte na některé z jeho mnoha videí, která jsou rozvěšené po internetu, budete si muset říct, že ten chlapík je geniální. Poradí si i s  nejnezvládnutelnějšími psy, uklidní nejrozdováděnější rošťáky. V jeho podání vypadá všechno neuvěřitelně jednoduše. Na jednom z videí naučí asi desetiletého chlapce zvládat velkého huskiho, jindy zase odnaučí kokršpaněla trhat na kousky papírové kapesníky.

A jak tedy proslulý psí terapeut pracuje? Už nazývat Cesara Millana „cvičitel psů“ je poněkud nepřesné. Běžný trenér totiž učí například povely „sedni nebo zůstaň“. Millan se zaměřuje na něco jiného. Možná by se dalo říct, že je spíš psychologem, než cvičitelem.

Při práci se psy z něj vyzařuje přirozená autorita. Nechodí s nimi na procházku, on je vede. Nestane se, že by jej nějaký velký hafan táhl za sebou na vodítku. Na první pohled jde poznat, kdo je tady pánem. Podle něj pes, jako zvíře, pro nějž je přirozené žít ve smečce, potřebuje silného pána, někoho, kdo dokáže, že je skutečným šéfem.“ Psi nejdou za emocionálním vůdcem. Jdou za tím, kdo je dominantní,“ říká. Také o sobě někdy prohlašuje, že vlastně necvičí psy, ale jejich páníčky. Také tvrdí, že lidé si psy vybírají i podle svých vlastností. „Přijdu-li k někomu domů, nemusím toho moc slyšet. Stačí se podívat na psa a vím, kdo jste. Psi fungují jako zrcadlo.“

Lidé často zapomínají, že pes je především zvíře a že má svoje specifické potřeby. Výchovné zásady Cesara Millana by se daly shrnout třemi slovy: cvičení, disciplína, láska. Je to tak, pouze láska pejskům nestačí.

Parťák Daddy

Millan založil psychologické centrum pro psy, zde sází na terapeutickou sílu smečky. Jeho smečka má několik členů, skládá se ze psů nejrůznějších ras a stáří. Nejznámějším z nich byl americký pittbul Daddy, dalo by se říct, že byl Cesarovým dvorním pomocníkem. Daddy byl nesmírně klidný, chytrý a tolerantní. Často se objevoval v pořadu Dogs Whisperer, kde s ním trénovali majitelé problémových psů, působil také jako určitý vzor ideálního chování.

„ Nikdy neudělal chybu, nebyl agresivní, vždy se choval perfektně. Prostě mi pomáhal,“ říká Cesar Millan. Získal jej od rapera Redmana, který se o něj nemohl starat. Přežil rakovinu, v únoru 2010 zemřel ve věku šestnácti let. „ Nikdy jsem neměl psa, jako byl Daddy,“ prohlásil Millan. To, že byl Daddy extrémně oblíbený i mezi Cesarovými fanoušky, dokazují i desítky kondolencí na jeho webu. Cesar si vybral už jeho nástupce, štěně pitbula, kterému říká Junior a které mu bude pomáhat v jeho práci.

Kontroverzní osobnost

Řada cvičitelů a odborníků se ovšem staví proti Millanovým postupům. Na začátku každého dílu zazní důrazné upozornění: Nikdy to nezkoušejte doma! Producenti pořadu nejspíš vědí, o čem mluví. Některé Cesarovy metody totiž nejsou úplně košer. Například dr. Ian Dunbar, veterinář, který dlouhodobě zkoumá chování psů, o něm prohlásil:“ Chraň Bůh, aby se ho někdo pokusil napodobovat, protože to není úplně bezpečné.“ Veterináři a trenéři říkají, že neodborné zacházení může psa spíše poškodit, prohloubit jeho problémy, než mu opravdu pomoct.

Celkově se odborníci shodují na tom, že některé jeho způsoby jsou zastaralé a dokonce až kruté. V této souvislosti často hovoří o těsných obojcích, poukazují na praktiku, kdy Millan přitiskne psa k zemi, aby tak dokázal svoji lidskou dominanci.

Další odborník na chování zvířat, Nicolas Dodman, říká, že jeho trénink sice přináší okamžité výsledky, nicméně ty mohou být pouze přechodné. Pokud totiž opravdu chceme odnaučit psa nežádoucímu chování, chce to dlouhodobou, metodickou práci, půlhodinová procházka nestačí.

„Je to pouze jejich názor,“ oponuje svým kritikům Cesar Millan, „neříkám, že moje metody, jsou jedinou cestou, je to prostě jen jedna z možností.“

Ovšem proti Millanovi svědčí ještě jedna věc: televizní producent Floyd Suarez jej zažaloval potom, co našel svého labradora, kterého svěřil do péče Cesarova psychologického centra, v žalostném stavu.

Jenom fikaný marketingový tah?

Cesar udělal také spoustu dobrých věcí, se svou ženou Ilusión například založilo nadaci a zachránil řadu problémových psů od eutanazie. Je ovšem na místě se zamyslet, zda je skutečně géniem, nebo jen hvězdičkou, vytvořenou chytrým americkým marketingem. Zlé jazyky poukazují na to, že nemá žádné odborné vzdělání, všechno co umí, se naučil v praxi, maximálně přečetl pár odborných knížek. V televizi hraje velkou roli jeho charisma a šarm, ve skutečnosti ovšem zas tolik vědomostí nepředává. Cesar Millan má zřejmě silnou intuici a dovede se vcítit do ostatních, někdy si ovšem plete lidskou a psí psychologii. Jeho pořady mohou být zajímavým zdrojem inspirace a alternativních nápadů, ale rozhodně nejsou něčím, co bychom měli slepě následovat, jako to dělají někteří jeho američtí fanoušci.

Cesar Millan o sobě a své práci:

„Klid, důvěra, respekt: to je to, o co mi jde.“

„Buďte klidní a důrazní.“

„Aby byl pes šťastný, potřebuje dvě věci: pohyb a dobré jídlo. Američané přeceňují pozornost, kterou psovi dávají, a zapomínají na cvičení.“

„Někdy nejděte proti Matce přírodě.“

„Můžete dávat povely, jaké chcete, pes stejně poslouchá to, co je ve vás.“

„Žádný pes pro mě není příliš tvrdým oříškem. Léčím psy, trénuji lidi. Jsem zaříkávač psů.“