Mladá výtvarnice a grafička Kateřina Bažantová (alias Ktaiwanita) před nedávnem vytvořila zajímavý projekt United Kingdog, s podtitulem Bark Empire. Jedná se o portréty psů, ale kdo by čekal roztomilá psiska s velkýma smutnýma očima, byl by na omylu. Kateřina se inspirovala komiksem a výsledek rozhodně stojí za to.

Ktaiwanita je drobná sympatická tmavovláska, její výtvory jsem poprvé viděla v malém stánku na letošním Febiofestu a už tehdy mi padly do oka. Když jsem na ni narazila znovu, tentokrát na festivalu alternativní módy CODE: MODE, věděla jsem, že si zaslouží pozornost. Setkaly jsme se v kavárně Retro, ochotně a s úsměvem odpovídala na všechny otázky.

FIGURKY Z PSÍHO IMPÉRIA

Všechno začalo tím, že si asi před dvěma a půl lety pořídila Rozinku, francouzského buldočka, a začala ji kreslit. Nezůstalo pouze u ní, pozorovala psy v parku a zachycovala je na papír. Protože vždycky tíhla ke komiksové kresbě, bylo jasné, kam její projev bude směřovat. Každý obrázek nejprve ručně nakreslí, pak jej vybarví na počítači a vytiskne. „Moji psi mají lidské tělo, jsou to postavičky z jiného vesmíru. United Kingod je svět, který nemá běžné zákonitosti. Ale to je tajemství, “ popisuje svůj projekt.

Zobrazovat psy Ktaiwanitu bavilo, její kolekce se proto začala rozrůstat, z obrázků se staly plakáty, z plakátů trička a originální brože, které si můžete také zakoupit.  Zatím se setkala s velmi pozitivními reakcemi. „Lidi mají rádi své psy, takže na to reagují hezky. Je jim sympatické, že někdo udělá z jejich psa postavičku. Mám z toho radost“,říká.

KAŽDÝOBRÁZEK MÁ SVŮJ PŘÍBĚH

Její kresby vás upoutají na první pohled, jsou buď výrazně barevné, nebo naopak melancholické. Dnes už nekreslí anonymní psy z parku, portrétuje především čtyřnohé mazlíky svých známých a kamarádů. A jedná se o portrét v pravém slova smyslu. Nezachycuje totiž jenom vzhled, ale i charakterové vlastnosti jednotlivých modelů. Nejzajímavější je, že každá kresba nese svůj příběh. Třeba k Maxovi, který se na obrázku láduje nudlemi, připsala: „ Jídlo je jeho největší koníček. Je to jeho první myšlenka, když se ráno probudí, a poslední, než večer zavře oči.“ Protože první série měla úspěch, začala tvořit portréty na zakázku. Ale aby nějaký mohla nakreslit, potřebuje kromě fotografie pejska vědět také něco o něm, aby mohla jeho zachytit jeho vlastnosti.

Pokud ale zatoužíte po originálním portrétu svého společníka, vězte, že není tak snadné jej získat. Vlastně se jedná docela o raritu. Kateřina si na každém obrázku nechává velice záležet, a proto jich nechce dělat velké množství, říká, že by ji nebavilo vyrábět je jako na běžícím pásu. O to cennější pak její dílka jsou.

OD CAVEA KE KOMIKSU

Ktaiwanita je neuvěřitelně akční osobnost. Kromě toho, že kreslí stylizované psí postavičky, dělá filmy, fotí, věnuje se webdesignu a maluje. Je spojená s galerií Hygienická stanice, zakládala ji se skupinou HURACOLLECTIVE. Další z jejích výtvorů, malba králíka s prozaickým názvem Rabbit, byla použita na přebalu knížky Smrt Zajdy Munroa od Nicka Cavea. Vystudovala animovaný film, na živobytí si vydělává jako televizní grafička.

Pokud byste zatoužili po některém jejím výtvoru, můžete si je koupit nebo alespoň prohlédnout v galerii a tetovacím salonu Tribo v Praze na Smíchově. V červnu se také předvedla s HURACOLLECTIVEM v galerii Trafačka. Další možnost, kde můžete vidět vystavovat, je v listopadu na dnes již tradičním KomicsFESTU. Tam kromě nových kreseb psů uvidíte její další, velice atraktivní dílo. Kateřina chystá komiks v podobném stylu, v jehož hlavní roli se objeví její Rozinka. Bude putovat imaginárním světem Bark Empire a zažívat zde spoustu dobrodružství.  Pokud budete mít štěstí, možná na ni narazíte také na některém z letních hudebních festivalů.

KAM PRO POSTAVIČKY Z BARK EMPIRE:

Galerie Tribo, Lidická 8, Praha 5 Smíchov

nebo na webovou adresu www.unitedkingdog.com