Šperkařka Marie Silondi a módní návrhářka Lucie Mares spojily svoje síly a vytvořily psíky, které si můžete pověsit přes rameno, do jejich bříška si schovat mobil a peněženku a vyrazit s nimi třeba na oběd do restaurace. Nápad vytvořit kabelky, které by vypadaly jako psi, je ďábelsky jednoduchý a zároveň velmi rafinovaný.

Poprvé jsem psokabelky viděla na jednom z uplynulých ročníků Designbloku. Pamatuji si, že tehdy stáli svorně vedle sebe bílá kočka s červenýma očima a majestátní pudl. O nějakou dobu později se kabelky staly doslova hitem mezi módními fajnšmekry. K čivavě, která vznikla jako úplně první, a pudlovi, kterého jsem potkala na Designbloku, se přidaly další rasy, jako například mops nebo francouzský buldoček. Duo plánuje také kočky, ona již zmíněná bílá micka je prvním prototypem. Kabelky v sobě spojují módní doplněk, plyšáka a chlupatého kamaráda. Navíc je vyveden velmi realisticky, pokud si nevšimnete, otvíracího bříška nebo řetízku, kterým se zavěšují na rameno, mohli byste si myslet, že jde o skutečné psy. Je to ovšem poněkud extravagantní kousek, takže se skvěle hodí pro ty z nás, které jsou dostatečně odvážné a jsou rády středem pozornosti. Pokud na nošení psokabelky nemáte dostatečné „koule“, můžete si ji alespoň vystavit doma, je to velmi vděčný doplněk interiéru.Designérská dvojka se nespecializuje pouze na kabelky: klidně si u nich můžete pořídit i kufr. Pro ten jim byly inspirací větší rasy psů,“ psokufr“ má kolečka, takže jej za sebou klidně můžete táhnout jako skutečného hafana na vodítku.

Každý pes je originál,to lze částečně poznat i na  jejich ceně. Ta se pohybuje od třiceti do sedmdesáti tisíc korun.Největší vychytávkou je, že psíci jsou vyrobeni ze skutečných chlupů. Ale nebojte se, kvůli těmto kabelkám nikdy žádné zvíře netrpělo, Marie Silondi údajně obíhá psí kadeřnictví a odtud přináší pytle chlupů, které potom doma přivazují na předpřipravená tělíčka.

„Je to taková moderní obdoba draní peří či předení lnu v dávných dobách na vesnici,“ řekla Lucie Mares Espritu Lidových novin.Dále prozradily, že rasy psů, které ztvární jako kabelky, si mimo jiné vybírají podle toho, jak velké mají bříško, do kterého si později jejich majitelky budou odkládat svoje cennosti. Dále je pro ně důležité, aby se jim daná rasa prostě líbila.Obě mladé dámy nejsou v české módní tvorbě zcela neznámé. Marie Silondi si vysloužila uznání svými spirálovitými šperky, Lucie Mares navrhuje originální oblečení. Jedním z jejich posledních projektů byla kolekce, která se inspirovala hábity jeptišek. Ty přetvořily tak, aby byly zároveň puritánské a provokativní.

Se dvojicí a jejich výtvory se můžete setkat poměrně často, jsou totiž velmi aktivní. Psokabelku můžete koupit například v obchodě Artěl, často se s nimi můžete setkat na různých módních přehlídkách v rámci akcí, jako jsou Code Mode, Komicsfest nebo Designblok.

Kabelka má oproti skutečnému psovi několik výhod. Je časově a prostorově nenáročná, nemusíme ji venčit ani krmit. A nevýhody?  Pokud už máte skutečného psa, mohl by si kabelku snadno splést se svým kamarádem nebo na něj žárlit.

Děkujeme prodejní galerii Artěl shop za laskavé poskytnutí prostoru na fotografování.