V rakouském hlavním městě se letos již po několikáté uskutečnil podzimní veletrh chovatelských potřeb Haustiermesse Wien, spojený s různými závody, výstavami a doprovodnými programy.

Druhou říjnovou neděli tak prostory vídeňského výstaviště poblíž Prateru zaplnily desítky stánků s chovatelskými potřebami a za víkend akci navštívil rekordní počet návštěvníků.

My jsme se po dvouleté pauze vydali ve startovním složení dva lidi a tři psi na zdejší závody dogdancingu, které se při této příležitosti již tradičně pořádají. Tanec ale nebylo zdaleka jediné lákadlo, které mohlo přihlížející zaujmout. Pořadatelé letos nabídli také podívanou na soutěž v psích tricích, tzv. Best European Trickdog. Tato disciplína v České republice zatím není k vidění a je to škoda, jelikož se jedná o velmi atraktivní sport. Soutěžící se psem předvádí libovolné triky, které svého chlupáče naučil. Nejedná se o sestavu za doprovodu hudby, jako v dogdancingu. Povoleno je neomezené množství rekvizit a kreativita je zde velkou výhodou, není tedy nouze o opravdu nevšední zážitky.

K vidění byly klasické cviky z dogdancingu, pejskové také předváděli, jak umí jezdit na skateboardu, vytahovat prádlo z pračky a následně ho pověsit, dokonce rozeznávali na povel různé barvy balonků. Triky byly rozděleny na dvě výkonnostní kategorie – začátečníci a experti, v začátečnících jsme zaznamenali úspěch české závodnice Ivety Dupalové a jejího pumiho Kevina, kteří se mohli radovat z bronzové příčky. Pořadatelé dokázali do hal vměstnat opravdu hodně lákadel, o kus dál tak probíhala přehlídka koček a na blízkém parkuru předváděli ukázky psího sportu agility rakouské týmy, mezi nimi i dvojnásobná mistryně světa Lisa Frick se svým psem border collie Hossem. Lisa dostála své dobré pověsti, trpělivě odpovídala na četné dotazy a pro každého fanouška měla milý úsměv. Každou další plochu pak zaplňovaly stánky s potřebami pro zvířata – nepřeberné množství pamlsků, hraček, obojků, šamponů a dalších, nezbytně nutných věcí doplňovaly různé kontroverzní vymoženosti, jako například kočárek pro psy. A že si výrobce může mnout ruce dokazoval fakt, že jsme v halách potkali několik kočárků již plně obsazených psími pasažéry…

Pořadatel veletrhu si letos ale přece jenom na svá bedra naložil zřejmě příliš mnoho, jak jinak lze omluvit skutečnost, že samotné dogdancingové závody začínaly a končily se zpožděním, závodníci neměli absolutně žádné zázemí a boudičky pro psy jsme tak museli umístit mezi proudící davy, v den konání závodu nebylo stále jasné, kolik lidí a v jakých třídách startuje… Rakouský řád a přesnost, na který jsme byli zvyklí, tak vystřídal chaos a posléze zklamání. Katce a její třináctileté feně zapomněli otevřít kategorii veteránů, pořadatel jí den před závody sdělil, aby se tedy přesunula do střední třídy ( Class 2), což je ale vzhledem k soutěžnímu řádu nemyslitelné a jednalo by se o jeho porušení. Nakonec se díky angažovanosti našich německých přátel z řad závodníků podařilo celou věc urovnat a kategorie Senioren byla vyhlášena úplně na konec závodů. Mně a mojí čivavu Roxy volala moderátorka dvakrát na start, aby mi potom vždy ohlásila, že se omlouvá, ale ještě přede mnou startují jiné týmy. Když ale odhlédneme od organizačních nesrovnalostí, samotné výkony závodících týmů byly pěkné a rušné prostředí plochy, která byla ze všech stran „obklíčena“ diváky, pořádně prověřilo psí psychiku. Většina pejsků se s ní vyrovnala bravurně a předvedli se v tom nejlepším světle.

Za zmínku stojí také početná výprava dogdancerů ze Slovenska, kterým se na závodech velmi dařilo. Všechny zlaté trofeje tak nakonec putovaly buď do Čech nebo na Slovensko. Klasicky nejpočetněji obsazena byla kategorie pro začínající – Class 1. Úroveň sestav i obtížnost cviků se každoročně zvyšuje a v budoucnu se můžeme těšit na pěknou konkurenci. Rakouské týmy bohužel stále občas bojují s motivací u psů, která by sem tam potřebovala vylepšit. Nejméně závodníků se letos sešlo v Class 2 a v nejvyšší třídě, Class 3 tentokrát bylo vidět několik velmi pěkných a vyrovnaných výkonů. Celkový dojem bohužel kalily již výše zmíněné organizační nedostatky. Pokud se tedy chystáte na Haustiermesse Wien příští rok, určitě si akci více užijete z pozice diváka. A koukat je zde opravdu na co ….