Agility je asi nejpopulárnější psi sport vůbec. Poprvé se světu představil v roce 1978 na slavné výstavě Cruft´s coby doplňkový program, odvozený z koňského parkuru. Nový sport zaujal a rychle se šířil. V České republice se agility objevují v roce 1991. V následujícím roce byl založen Klub agility ČR. Základna agility se stále rozrůstá a tento sport láká více a více zájemců o smysluplné trávení volného času se psem.
Základním principem agility je co nejrychleji a s co nejmenším počtem chyb proběhnout trať parkuru, tedy různé skokové překážky, slalom, kladinu, áčko, houpačku, skok daleký, kruh, pevný a látkový tunel a jejich různé kombinace. Každá trať je jiná, pořadí překážek a směr jejich překonávání se mění. Pes běží úplně na volno, bez obojku a vodítka, a je ovládán pouze slovními povely, vlastním pohybem a ukazováním.
PRO KOHO SE HODÍ?
Agility se hodí pro aktivní psy takřka všech plemen a samozřejmě i pro křížence. Protože při něm pes překonává skokové překážky, nehodí se pro extrémně těžká plemena, jako jsou molosové, a pro plemena s dlouhou páteří jako jsou jezevčíci nebo baseti. Znevýhodněni budou i obří psi typu vlkodav nebo naopak psi hodně malí, jako je čivava, což ale neznamená, že by nemohli běhat rekreačně, pro radost. Obecně platí, že by Váš pes měl být v ideální kondici, tj neměl by být obézní, abyste mu nezatěžovali klouby. Štěňata a senioři by měli vynechat skokové překážky nebo snížit jejich výšku na minumum. Nejčastěji na parkuru vidíme šeltie, border kolie a belgické ovčáky, tedy rychlé psy s ideální stavbou těla na skoky, oblíbená jsou i další plemena jako mudi, krátkosrstá kolie, parson, foteriér, běhat ale mohou opravdu takřka všichni. A jaké požadavky klade agility na páníčky? Fyzická kondice je dobrá hlavně pro majitele rychlých psů, měli byste svému psu na parkuru stačit, jinak stačí chuť se věnovat psovi, dojíždět na tréninky a používat hlavu při vymýšlení vhodného vedení psa na trati. Obzvlášť v cizině můžeme na závodech vidět i páníčky seniory, jde hlavně o společnou zábavu.
CO POTŘEBUJETE?
Pamlsky nebo hračku na odměnu pro psa, pro sebe pak sportovní boty, pokud budete trénovat venku, jsou ideální fotbalové boty se špunty, nebude Vám to na trávě klouzat. Na trati by se pes měl pohybovat bez obojku a vodítka a soustředit se na Vás, potřebujete tedy i psa se základní poslušností, kterého zajímáte víc Vy než dění na cvičáku kolem a ostatní psy. Dobrý vztah se psem je prostě základem i zde.
KDE CVIČIT?
Kurzy agility dnes nabízí bezpočet cvičáků i krytých hal. Můžete absolvovat i tábory s agility nebo soustředění se známými trenéry. Informace o tom, kde kurzy probíhají a co se děje ve světě agility, najdete na stránkách Klubu agility ČR – http://www.klubagility.cz