Že čeští psi štěkají stejně jako psi ve Francii, je nepochybné. Pokud jde ovšem o taneční umění, může být všechno jinak. My jsme se vydali na největší dogdancingovou francouzskou akci roku, náročný dvoudenní závod, kde jsme nemohli chybět. Dámy a pánové, zadejte se. Voilá !

Dogdancing, nebo-li tanec se psem je mladá a atraktivní disciplína pro aktivní pejsky a jejich pány, sestávající z předvádění cviků a triků do rytmu hudby. Kromě sportovně naladěného chlupáče by vám ovšem neměla chybět kapka tanečního nadání, hudební sluch a hlava plná nápadů. U nás se každoročně koná několik závodů v dogdancingu, které jsou vzhledem k počtu přihlášených závodníků bohužel víceméně komorní.

Pokud chcete doslova protančit víkendem, zajeďte se podívat (nebo si zazávodit) na Grand Prix de France Oberythmée ( = francouzský název pro dogdancing). Tato akce se koná každý rok na konci října v jiném městě a na jiném konci Francie – loni byla v Avignonu a letos si patronát nad závody převzalo městečko Solgne poblíž Metzu.

Naše česká výprava vyrazila v pátek dopoledne z Prahy, abychom stihli ubytování na místě a mohli se pořádně vyspat na náročný víkend. V sobotu 23.října ráno nás budí hotelová služba a vstávat z teplých postelí se nechce nám, ani našim čtyřnohým miláčkům. Musíme ale stihnout časnou registraci závodníků a veterinární kontrolu, takže se nedá nic dělat, rychle venčíme pětičlennou smečku a do navigace v autě zadáváme adresu haly. Na místě nás přivítá vícehlasný štěkot, někteří chlupatí závodníci tak dávají průchod své radosti ze společné hry s pánečkem. Dogdancing by totiž měl být především zábava pro oba členy týmu – pána a jeho psa. Francouzská veterinářka kontroluje našim psům čipy a pečlivě je porovnává s údaji v Pet passu. Všichni jsme prošli a jdeme hledat místo, kde necháme naše chlupáče v klidu odpočívat, dokud na ně nepřijde řada. Stíháme to akorát, právě začíná slavnostní zahájení, úvodní slovo si bere prezident Francouzského kynologického svazu a představuje rozhodčí, kterými jsou dámy Michéle Garcia a Patricia Richter. Budou hodnotit celkem deset faktorů, které jsou rozděleny na oddíly Umělecký dojem a Technická část.

Začíná první kategorie – začátečníci. Je určena týmům, pro které jsou to první závody a sbírají tu zkušenosti. Pro pejsky je těžké soustředit se v náročném prostředí plném cizích psů,lidí a pachů a proto je délka skladby omezena časovým limitem. U přejímky jsme dostali přehledný katalog, u každého týmu si můžete přečíst odkud je, na jakou píseň tančí, plemeno a věk psa atd. Také hledám celkový počet závodníků a napočítám se úctyhodného čísla 125 týmů. Po kategorii začátečníků následuje atraktivní podívaná: skupiny a tria , kde předvádí svou choreografii naráz buď několik dvojic, nebo psovod se dvěma psy, potom následují novice, týmy, kteří už mají pár závodů za sebou, ale stále se ještě jedná o málo zkušené nebo mladé psy.Na řadu přichází středně pokročilí, francouzsky intermédiaire a pozdě večer konečně zlatý hřeb dne – ostřílení borci z kategorie pokročilých neboli avancé. Po doznění skladby posledního páru závody končí a pokračuje se druhý den ráno, koukám na hodinky a vypočítávám, že dnes se tančilo celých 14 hodin. Vyčerpaně se vracíme do hotelu a ihned usínáme. V neděli jsou závody opět v plném proudu.Harmonogram závodníků je stejný jako předešlý den, sestavu může tým předvést buď včerejší nebo si vzít novou, pravidla povolují oboje. Na taneční ploše, kterou je červený koberec o dostatečných rozměrech, je k vidění množství plemen. Hojně zastoupeni jsou pracovní psi – border collie, belgičtí a němečtí ovčáci, svou inteligenci a temperament zde ale uplatní i společenská plemena  – moc hezké sestavy předvádí několik pudlů, bišonci, jorkšírští teriéři a čivavy.Člověk ale může obdivovat i tak vzácné jedince, jako je např.finský špic. Výčet psích plemen jen potvrzuje skutečnost, že dogdancing je vhodný pro všechny typy psů.Diváci odměňují každou sestavu potleskem, pro podporu svých favoritů přidávají na intenzitě. Přitom zde neplatí, že nejtěžší = nejlepší. Cení se i nápadná a vtipná choreografie. Na plochu nastupuje skupina složená ze tří postarších dam a tří obřích novofundlandských psů. Sestava je jednoduchá, ale má nápad, vtip a šmrnc, vhodně zvolená hudba a stejné kostýmy jen dotvrzují celkový dobrý dojem a přihlížející bouřlivě tleskají.Venku se stmívá a na řadu přichází pokročilí, napětí vrcholí. Většina závodníků zvolila pro svou sestavu určité téma, kovbojku s belgickým ovčákem tančící na westernovou skladbu střídá dvojice s romantickou hudbou od Beyoncé. V této kategorii je i horký favorit, letošní mistr světa Thomas Thierry a jeho pes Ubac. Je dobojováno, následuje pauza a slavnostní vyhlášení výsledků, v každé kategorii se vyhlašují první čtyři místa.Namáhavý víkend je u konce. Pejskařina spojuje bez ohledu na národnost, loučíme se s našimi novými francouzskými přáteli a vydáváme se na dlouhou cestu domů. A jak vůbec dopadli Češi v mezinárodní konkurenci? Rozhodně se neztratili :

Grand Prix de France Oberythmée: 23.-24.10. 2010

Kategorie avancé:  1. Thomas Thierry & Ubac, Francie

2. Vanda Gregorová & Brandy, ČR

3. Arlette Cloes & Zingara, Belgie

 Kategorie intermediairé: Kateřina Veinlichová & Brita – 12.místo

Kategorie Equipe: Vanda Gregorová & Roxy & Brandy – 1.místo