Thomas Thierry v letošním roce naprosto ovládl mezinárodní scénu dogdancingu. Francouzský idol ostatních závodnic zahájil před pár lety své úspěšné tažení v tomto populárním psím sportu výbornou sestavou Tarzana.

Letos s novou sestavou Gladiátor naprosto suverénně opanoval jak anglické Crufts tak mistrovství světa v rakouském Salzburgu. Na Crufts jsme si ho natočili a nafotografovali zblízka. Rozhovor vznikl již počátkem roku 2011 a pro DOGSMAGAZIN.CZ ho vedla Katka Veinlichová.

Thomasi, jaké byly tvoje bezprostřední pocity po MS v dánském Herningu?

Nechápal jsem, že jsem vyhrál. Neumím anglicky a nevěděl jsem, jestli je to za sobotu nebo celkově (MS bylo dvoudenní a počítaly se oba dny). V sobotu jsem neměl pocit, že bych se mohl umístit do třetího místa. Mým velkým přáním bylo dostat se mezi deset nejlepších, abych se mohl zúčastnit nedělního finále. První tři místa byla bodově velmi vyrovnaná.

Pověz nám něco o svém psovi. Uvažuješ pořídit si ještě jiné plemeno než border kolii?

Moje border kolie se oficiálně jmenuje Úbac, ale říkám mu Speedy. Je mu 7,5 let a borderku jsme si  vybrali , protože jsme chtěli psa středně velkého, nekonfliktního  a chlupatého, aby nám to bylo při hlazení  příjemné  :-D. Bydlíme v domě s velkou zahradou, Speedy si může chodit kam chce, ale stejně tráví  většinu času s námi doma. Kromě něj máme doma 14,5letého eurasiera. Kdysi jsme doma měli belgického ovčáka,  který už bohužel zemřel. Po Speedym  sice žádná štěňata  nejsou ,ale příští rok se chystáme pořídit štěňátko. Bude to opět  border kolie, u tohoto plemena asi zůstanu. Líbí se mi jejich pracovitost. Kromě dogdancingu se věnujeme ještě agility.  Já pracuji u dráhy jako železničář.

Jaký je tvůj největší sen do budoucna?

Chtěl bych reprezentovat Francii na MS (příští rok se bude MS konat v Paříži, při mezinárodní výstavě psů) v kategorii  Heelwork. Letos mi to nevyšlo, nevěděl jsem, jak se na tuto divizi připravit. Takže buď budu reprezentovat opět v kategorii Freestyle nebo i v Heelworku. Nevím, jestli bude v mých silách připravit dvě choreografie. Ale pokud nestihnu obě sestavy natrénovat, tak  budu reprezentovat Francii  alespoň v jedné kategorii. A jak jsem říkal, chystáme se pořídit štěňe border kolie a cvičit s ním dogdancing a agility.

Co si myslíš o našich českých týmech?

Vaši závodnici se mi moc líbí, jsou na velmi vysoké úrovni. Na MS jsem měl možnost vidět vaši reprezentaci a opravdu se mi všechny sestavy moc líbily.

Jak dlouho se u vás ve Francii závodí v dogdancingu a jaká je celková úroveň?

Ve Francii se závodí od roku 2005, takže pět let.  Myslím si, že rok od roku stoupá úroveň našich týmů a také jejich počet, nakonec  na dnešních mezinárodních závodech je to znát. Proběhly  změny v pravidlech, na začátku byla jiná a musela se předělat.

Jak dlouho jsi trénoval svoji vítěznou sestavu a kde přechováváš celý rok svoje rekvizity poměrně  velkých rozměrů ?

Svoji sestavu jsem trénoval devět měsíců.  Rekvizity přechovávám v místnosti, kterou mám pronajatou speciálně pro tréninky,  dvakrát  v týdnu  tam trénujeme. Takže medvěda Balúa, hada Ká a palmy opravdu nemáme celý rok v obýváku:-D.

Otázka pro vaši manželku:

Jak se díváte na to, že se váš manžel věnuje dogdancingu?

Jsem na něj pyšná. S Thomasem sdílím všechny jeho aktivity ,podporuji  ho a to nejen psychicky. Například jsem ušila kožich medvědovi Balú,  bylo to pracné, látku jsem objednávala až na druhém konci FrancieJ.

Thomasi děkuji za rozhovor a přeji to mnoho úspěchů do budoucna.

Potřásám Thomasovi rukou a pozoruji, jak se chystá na svoji sestavu. Neunikl mi opravdu krásný vztah, který má Thomas se svým psím parťákem Speedym. Je na něm  vidět, že svého pána opravdu miluje. Osobně jsem moc ráda, že jsem se poznala s úřadujícím mistrem světa v dogdancingu a přeju mu jen to nejlepší.  A navíc je to mimořádně sympatický, charismatický a pohledný chlap…