Jak zvyknout psa na vysavač?

Někteří psi mají snahu vysavač honit, protože mají pocit, že jde o nějakou pohyblivou hračku. Jiné prostě znervózňuje rámus, který tenhle přístroj vydává. Každopádně je tento problém třeba řešit, elektrické přístroje mohou být pro psy nebezpečné.

Někteří psi mohou mít s vysavači špatné zkušenosti, protože je majitelé např s vysavači honili, buď z legrace nebo aby přerušili nějakou nežádoucí činnost. Pokud váš pes reaguje už ve chvíli, kdy vidí vysavač, nejspíš budete muset začít s přístrojem v jiné místnosti, abyste změnili očekávání vašeho psa. Každopádně je nutné rozdělit řešení problému do několika jednodušších kroků.

Umístěte přístroj do místnosti na podlahu a přiveďte psa. Mějte ho na postroji a na vodítku. Rozhažte po zemi kolem vysavače pamlsky. Chvalte nebo klikněte klikrem, pokud se k nim pes vydá. Proveďte ho kolem přístroje a odměňujte, pokud se soustředí na vás a ne na vysavač. Cvičení by měla být krátká, neopakujte je příliš často.

Pokud už pes dokáže vydržet v klidu poblíž vypnutého přístroje, požádejte o pomoc někoho z rodiny. Požádejte ho, ať v klidu a pomalu pohybuje vypnutým přístrojem, znovu odměňujte to, že pes nereaguje a soustředí se na vás. Pamlsků není nikdy dost. Pokud pes zvládne pohybující se přístroj bez zvuku, začněte s nácvikem zvuku. Poproste někoho, ať zapne přístroj ve vedlejší místnosti, zaměstnejte psa jiným povelem nebo pamlskem, aby se soustředil na vás a ne na nový zvuk.  Pokud pes zvládne i tento klik, přiveďte ho do místnosti se zapnutým vysavačem, prodlužujte postupně dobu, kdy se pes opět soustředí na vás a na vaše povely. Pokud nácvik selže, vraťte se  o krok zpátky.