Zapomeňte na průmyslová krmiva (granule, konzervy) a nakrmte svého psa, tak jak příroda káže. Buďte moderní a krmte po staru – čerstvou syrovou potravou, chcete-li BARF. Odměnou vám bude zdravý a spokojený pes a prázdná miska každý den.

 

ČÍM NAKRMIT PSA? DEJTE MU KUS MASA! BARFUJTE!

Co že je to ten BARF? Je to zkratka, která se různě překládá (např. z anglického Bones And Raw Food = kosti a syrová potrava), ale znamená pořád to samé – je to metoda krmení psů (a koček) čerstvou syrovou potravou – tedy masem, kostmi, zeleninou a ovocem.

Ne, nebojte se, nemusíte krmit pravou svíčkovou či hovězím zadním a nemusíte si tak hledat další zaměstnání, aby to váš rozpočet utáhnul. Pokud krmíte kvalitními granulemi, tak to ani vaše peněženka nepozná, co víc, možná, že bude plnější. Krmení čerstvou potravou je totiž cenově srovnatelné se středně drahými granulemi. Nevěříte? Vyzkoušejte. Je pravda, že pokud byste nakupovali výhradně to nejlepší co má váš řezník na pultu (nebo pod pultem), tak by to jisté výdaje navíc určitě znamenalo. Obzvlášť pokud vaši domácnost obývají psi v počtu několika kusů a váze větší než je vaše :o). Naštěstí ale existují výrobci a prodejci masa, určeného přímo pro naše miláčky. Nabízejí za velmi příznivé ceny kvalitní masové směsi, kusová masa, kosti, ale i celé kompletní porce masa, kostí a zeleniny, které můžete po rozmrazení ihned servírovat.

 

JAK NA TO?

Krmná dávka pro dospělého psa činí cca 2-3% jeho ideální hmotnosti (u štěněte je to 5-6%). Ideální hmotnost je taková jakou chcete mít. Tedy ne vy, ale váš pes samozřejmě. Takže pokud pejsek potřebuje nějaké kilo nabrat, počítejte s vyšší hmotností než momentálně má, pokud shodit, s nižší.

Z toho bude tvořit 70-80% maso, zbytek příloha v podobě zeleniny a ovoce, případně obilovin. Masovou složku ještě rozdělíte na 70% masa a 30% kostí.

např. denní krmná dávka pro 10-ti kg psa bude: 130g masa, 60g kostí a 60g přílohy = celkem 250g

Ne každý pes se vejde do „tabulek“, takže velikost krmné dávky musíte vždy upravit, podle potřeb konkrétního jedince. Jednomu bude stačit i jen 1,5% jinému budou 4% málo.

Denní dávku rozdělte alespoň na 2 krmení. Maso se velmi rychle tráví, tak ať pejsek nemá zbytečně hlad.

 

MASO

Masem se rozumí jak svalovina, tak vnitřnosti. Ze svaloviny můžete podávat opravdu cokoli – kuřecí, krůtí, kachní, hovězí, skopové, králíka, vepříka. Opravdu se nemusíte bát dát i kus vepřového. Strašák v podobě Aujezského choroby (nebo-li pseudo vztekliny) u nás nehrozí. ČR je této choroby prostá a krom toho, všechno maso je kontrolované. I masa určená pro zkrmení jsou pod veterinárním dohledem. Vepřového se budou bát jen psíci a páníci, kteří mají nějaké to kilo navíc, protože je tučné a tak by těch nadbytečných kil měli brzo ještě víc.

Vnitřnosti nejsou pro mnoho lidí lákavé, pro psíky však prospěšné.

Játra, ledvinky, slezina… Hmm, mňamka to je, opravdu! A hlavně velmi zdravá! Játra obsahují velké množství vit. K a A a E, také vit. skupiny B. Ledvinky a slezina zrovna tak. Jsou to sice „odpadní“ orgány, ale protože vepřík či býček (nebo i slepička), ze které pocházejí, nežijí tak dlouho, aby jejich játra vlivem škodlivin, které spolykají, „ztvrdla“, nemusíte se bát je sníst.

Další poživatelné vnitřnosti, jsou například plíce. Ty jsou dietnější a obsahují hodně vápníku. Srdce je sice vnitřnost, ale svým složením a strukturou spíše sval. Stejně tak kuřecí či vepřové žaludky.

A nakonec to nejlepší – dršťky a vemeno. Takové zelené neprané dršťky, to je opravdu něco. Že smrdí? No jo, trochu smrdí, ale pro svoje složení a obsah jsou takovým, no řekněme, Mercedesem mezi masem. Takže kolíček na nos a servírujeme 🙂 A vemínko? No taky trochu smrdí, ale pro zbytky mlíčka, které v něm jsou, je velmi výživné a zvláště štěňátka a kojící fenky ho ocení.

Takže to shrneme – játra, ledvinky, slezina, plíce, žaludky, srdce, zelené neprané dršťky, vemeno – to všechno váš pes může ochutnat. Jen zpočátku opatrně, krom plic, žaludků a drštěk je všechno poměrně dost tučné a tak může pejskovi (a tím i vám) zrychlit krok a zintenzívnit frekvenci venčení.

 

A CO RYBY?

Ano ryby, ty jsme ještě nezmínili. Co jsou ryby – svalovina, vnitřnosti nebo kosti? Vlastně všechno dohromady, protože rybky, krmíme celé. Od hlavy až k patě, tedy ploutvi, jsou poživatelné. Ryby obsahují hodně vitamínu A a D, nenasycené mastné kyseliny – Omega 3 a 6 a také jód. Takže rybky na jídelníček bezesporu patří, min. 1x týdně (i na ten váš!).

 

KOSTI

Kosti jsou nedílnou součástí psího jídelníčku. Pro svůj obsah minerálních látek a vitamínů jsou nenahraditelné. Sebelepší přípravek je nenahradí, protože to neumí.

Že máte čivavu a ona přece kosti nepokouše? Ale pokouše, jen trochu chtít. Že ten váš psí důchodce nemá zuby? Nevadí. Kostičky namelete nebo namleté koupíte.

Nemusíte se bát, že se kost zapíchne či propíchne, kam nemá. Pes má žaludek a vlastně celou trávicí soustavu na trávení kostí uzpůsobenou. Opatrní budete v případě, že má váš pes s trávením potíže nebo bere léky, které trávení ovlivňují. Pak dáte jen měkké kosti (např. kuřecí) nasekané nebo namleté.

Kosti zkrmujte VŽDY syrové, obalené masem a v přiměřeném množství (jinak mohou způsobit zácpu!). Nejvhodnější jsou drůbeží (kuřecí, kachní, krůtí) křídla a skelety, králičí páteře, hovězí oháňky, vepřová či jehněčí žebra apod.

Na okusování jsou výborné kosti morkové, velké hovězí klouby, stehenní kosti, lopatky, vepřové nožky. Velká plemena takové kosti zpracují beze zbytku, malá okoušou měkčí části a spolehlivě se tak i na pár hodin zabaví a krásně si očistí zuby.

 

ZELENINA A OVOCE

Pes je masožravec a potřebuje zeleninu? Ano je to tak. I ten váš, po masu lačnící trhač, potřebuje i něco zeleného. Zelenina a ovoce tvoří jen malou součást jídelníčku, ale opět důležitou. Důležitou nejenom pro vitamíny a antioxydanty, ale hlavně vlákninu, kterou obsahuje.

Zeleninu můžete dávat jakoukoli, ale vždy mechanicky narušenou. To znamená – nastrouhanou, nakrouhanou či mixovanou. Jinak je pro psa nestavitelná. K lepšímu strávení také pomůže spaření či zmrazení. Sice se tak část vitamínů zničí, ale oproti vaření je to ztráta zanedbatelná.

Vhodná zelenina – mrkev, petržel, celer, rajčata, paprika, okurky, brokolice, květák, chřest, růžičková kapusta. Tohle všechno a možná i něco víc můžete bez obav krmit. Samozřejmě vše v přiměřeném množství vzhledem k aromatičnosti (petržel, celer) a možné nadýmavosti (brokolice, květák). Řiďte se podle sebe – po čem je těžko vám, udělá špatně i psovi.

Svou pozornost zasluhuje také zelenina listová. Měla by tvořit alespoň polovinu celkové dávky zeleniny. Čím míň listové zeleniny, tím větší chuť bude mít pejsek se venku pást. Ale pokud nevenčíte zrovna vedle dálnice D1, tak ho nechte, ať se pase. Však on sám nejlíp ví, co je pro něj dobré.

Listová zelenina – salát, ledový salát, čínské zelí, zelí, kapusta, špenát, rucola, polníček. Opět platí, že po čem se budete vznášet vy, nadme i vašeho psa. Takže pozor na to, ať vám pejsek neuletí.

Ovoce do psího jídelníčku také patří, i když ze všech ostatních složek nejméně. A to hlavně pro svůj obsah cukru. V přiměřeném množství ale můžete dávat vše co má váš pes rád. A to včetně exotického ovoce, jako jsou pomeranče nebo mandarinky apod. Zkuste třeba banán s kiwi a medem k snídani :-).

A nakonec bylinky. Co si pes nenatrhá sám, můžete mu přidat vy. Nať mrkve či petržele (ne ty chemicky ošetřené ze supermarketu, ale od babičky ze zahrádky), dále libeček, pažitka, meduňka, bazalka….a pak jarní louka je fajn zásobárna – listy pampelišky, jitrocele, jahodníku, kopřiva… Kdo zná, určitě se vyřádí, vy ostatní hledejte moudra v knihách a na internetu, protože bylinky si to zaslouží.

 

OBILOVINY

Je nutné vařit obilné přílohy? Není. Pes není slepice a obilí nepotřebuje. Někdy ale může i to obilí být užitečné.

Taková rozvařená rýže je dietní a umí uklidnit rozházený žaludek a střeva. Takže třeba při průjmu, po hladovce, jako první dáme rozvařenou rýži s uvařenou mrkvičkou. Těstoviny obsahují více sacharidů a tak umí okamžitě přidat energii. Ale také umí přidat kila (sice ne okamžitě, ale časem určitě). Takže obtloustlým pejskům těstoviny opravdu ne.  Ovesné vločky jsou dietní a obsahují vlákninu. Takže těm, kterým moc neleze zeleninka, spařené vločky nasypte.

 

MLÉČNÉ VÝROBKY

I mléčné výrobky do jídelníčku patří. Vyškrtněte jen kravské mléko a to ostatní klidně hoďte do misky. Jogurty, tvarohy, zakysané výrobky, kozí mléko, syrovátka….jen ty ochucené a sladké dávejte méně.

 

DOPLŇKY STRAVY

Na klouby přidejte kolagen, ten se hodí všem – štěňatům, aktivním psům i seniorům. Trochu béček ve formě sušených kvasnic, či Pangaminu a něco minerálů v podobě mořských řas či některého z kompletních minerálních přípravků, které trh nabízí. A kapka oleje (třeba olivového či lososového) do každé misky, také nezaškodí.

A až nebudete mít co dělat, upečte svému psu sušenky :-). Recepty najdete na našem webu – Psí kuchařka