Vejce lze podle vědců považovat za „superpotravinu“ a to především proto, že má v sobě obrovské množství živin.

 

Obsahují vitamin D, vitamin B12, selen a cholin, jsou zdrojem antioxidantů a velkého množství bílkovin, které jsou velmi bohaté na esenciální aminokyseliny, jež organismus potřebuje pro zdravý vývoj a obnovu buněk. Lze je tedy doporučit nejen lidem, ale také jejich 4nohým kamarádům.

V kuchyni jsou vejce univerzální surovinou a pro psa navíc výtečnou odměnou. Jedno velké vejce obsahuje pouze 80 kalorií. Pro člověka to je velice málo, ale u psů je nutné se řídit jejich velikostí a pro menšího pejska vejce raději rozdělit do dvou menších porcí. Bílek syrových vajec však obsahuje složku avidin, která znemožňuje psům využívat biotin, proto se nedoporučuje zkrmovat větší množství bílků. Po tepelné úpravě však účinek avidinu mizí.

Vaječné skořápky obsahují prakticky jen kalcium. Můžete tedy zkusit krmit svého psa vajíčky i se skořápkou, nebo můžete skořápky rozdrtit a podávat jako zdroj kalcia.  Ale vzhledem k tomu, že většina psího granulovaného krmení obsahuje vyvážené obsahy jednotlivých prvků, není třeba přidávat další zdroj. To platí především u štěňat, u kterých nejde jen o množství kalcia samotného, ale spíše o jeho vyvážení s fosforem. Přidáváním dalšího kalcia bez vyvážení ostatních prvků stravy může způsobit problémy s růstem kostí. Jiná situace je u těch, kteří krmí syrovou stravou, u nich je možné dávat celá vejce  – malým psům jedno týdně, větším 2- 3  vejce týdně.