I když se o psí zdraví a potažmo o vitamíny nezajímáte, o kloubní výživě jste jistě už slyšeli, stejně jako o dysplasii kyčelního kloubu aneb o DKK.

Stejně jako my lidé trpí zvířata na bolesti kloubů, se stářím a nadváhou se problémy mohou stát neúnosnými, svou roli hraje také stavba těla a genetické zatížení. Jak tedy psům s problémy pohybového aparátu pomoci?

CO DÁVAT?

Přípravky na klouby se označují jako chondroprotektiva. Mezi nejvýznamnější chondroprotektiva patří glukosamin a chondroitin sulfát, které známe i z humánní medicíny. Glukosamin se získává z ulit mořských korýšů, zdrojem chondroitin sulfátu může být žraločí chrupavka, chrupavka z hovězího dobytka, vepřová kůže, případně výtažky z měkkýšů a některých druhů mlžů. Glukosamin podporuje tvorbu kolagenu a regeneraci chrupavek, kosti o sebe tedy „nedrhnou“. Chondroitin sulfát je součástí mezibuněčné hmoty chrupavky, zvyšuje pružnost chrupavky, obsahuje také látky, snižující aktivitu enzymů, které se podílejí na destrukci chrupavky.

PROČ DÁVAT?

Nejčastějším, hodně nepříjemným onemocněním pohybového aparátu u psů je artróza. Jde o degenerativní proces v kloubu, při kterém odumírá chrupavčitá tkáň. Nemoc postihuje především seniory, ale v důsledku dědičné zátěže, špatné výživy nebo nevhodně dávkovaného pohybu u mladých psů mohou být postižena dokonce i štěňata.

Hojně se vyskytujícím onemocněním, které trápí především psy velkých plemen, je dysplazie kyčelních kloubů (DKK). Jedná se o vývojovou poruchu, při níž je špatně utvářena kloubní jamka pánve a hlavice stehenní kosti. Kloub je nestabilní a rozvíjí se v něm artróza. Důležitou roli zde opět hraje dědičnost, ale nezanedbatelná je i výživa, a to především v období vývoje štěněte, kdy se utváří jeho pohybový aparát.

KOMU PODÁVAT?

Nejvíce ohroženou skupinou jsou psi velkých a obřích plemen, kteří jsou vzhledem ke své vyšší hmotnosti náchylnější ke kloubním onemocněním. Další skupinou jsou psi v zátěži, tj. sportující psi, psi běhající agility, saňoví psi, lovečtí psi. Vhodné je podávat chondroprotektika i psím seniorům, s věkem se samovolná regenerace chrupavky výrazně snižuje. V neposlední řadě je třeba zmínit psy trpící nadváhou, jejichž klouby jsou nadměrně zatěžovány. Pro tyto kategorie psů jsou preventivní dávky chondroprotektiv často klíčovou složkou výživy, která může prodloužit jejich zdravý život. U rizikových plemen je dobré podávat chondroprotektika preventivně, v období růstu i v dospělosti dělat alespoň dvakrát do roka regenerační kůru.

JAKOU FORMOU?

Na trhu jsou dnes speciální krmiva obsahující kloubní výživu, pokud si jimi nejste jisti nebo nekrmíte granulemi, jsou tu tablety, sypký prášek anebo sirup, to už je na vás a vašem psu. Pozor – hledejte na obale přípravku informaci o obsahu účinných látek, ať draze nekoupíte v podstatě placebo. Ve slušných přípravcích bývá minimálně 500 mg glukosaminu v tabletě na 10 kg hmotnosti psa a/nebo 400 mg chondroitinu.