Až 40% psů trpí podle neoficiálních statistik nadváhou, ale jejich majitelé to často nevědí, dokud jim to neřekne někdo vnímavější z okolí, nebo dokud nevezmou psa k veterináři z nějakých zdravotních důvodů.

JAK POZNÁTE OBEZITU?

Musíte zjistit, jaké množství tukové tkáně má pes na žebrech a spodině břicha. Položte si dlaně na každou stranu hrudního koše kousek za lopatkou a zjistěte, jak moc žebra vystupují či nevystupují. Pes by měl mít vždy nahmatatelná žebra a znatelný pas, břicho nesmí být z profilu plné. Pokud jsou žebra lehce nahmatatelná a vidíme je, jak vystupují, je pes příliš hubený. Jestliže je nahmatáte jen velice obtížně a při pohledu ze strany je břicho plné, je už pes obézní. Tento stav vám potvrdí i zřetelné tukové polštáře u kořene ocasu a nad kyčlemi, případně prověšené houpavé břicho. Chůze vašeho hafana je kolébavá a loudavá.

U čistokrevného plemene nebo typově blízký křížence můžete váhu porovnat s oficiálně uváděnou ideální hmotností plemene. Bývá uváděno hmotnostní rozpětí, přičemž nižší hodnota platí obvykle pro feny nebo lehčí typy, vyšší hodnota pro psy nebo robustnější typy. Překročení ideální hmotnosti o více než 15 – 20 % znamená už nadváhu.Některá plemena však mají několikakilogramová váhová rozmezí, a tak mnohdy ani veterináři nedokážou při počínající obezitě zodpovědně určit, zda již pes trpí nadváhou.