Letní večery k posezení na zahradě přímo vybízejí, a pokud je možnost zpestřit si ho grilováním, málokdo odolá. A tak se rozhodnete uspořádat pořádnou zahradní „grilovačku“, pozvete své přátele, připravíte saláty, naložíte maso, rozpálíte gril a zábava může začít. A co na to pes?

GRILOVÁNÍ A PES

Z hlediska zdravé výživy není grilované menu pro psy vhodné. Tučnější maso (většinou krkovice) naložené v nejrůznějších marinádách, koření se solí a ostré  grilované kostičky mohou způsobit poměrně velký problém.  Ještě větší nebezpečí hrozí, pokud se rozhodnete dát psovi ochutnat grilovanou rybu.

Někteří psi si v nestřežené chvíli sami dopřejí kus grilované pochoutky přímo od stolu a jiní zase dokáží svým prosebným a žadonivým pohledem uprosit svého páníčka nebo neznalou návštěvu. Kdo by odolal?  Ze zažívacích potíží, kdy psa trápí průjem nebo naopak zácpa se v lepším případě dostane sám. V horším skončí ve veterinární  ordinaci s vážně narušeným zdravím. Jsou známy případy, kdy pes musel na operační stůl – grilované maso mu zachutnalo natolik, že ho spořádal i s grilovací jehlou. Bezprostřední nebezpečí číhá na psa i v podobě spolknutého alobalu. Všechny rozpálené věci dejte z dosahu hladového psího nosu. A dávejte pozor, abyste o svého psa nezakopli. Pokud máte „skákavého“ psa, ať se příliš nepohybuje okolo horkého grilu.

Pejska bychom měli na grilovací party vést neustále v patrnosti, dávat pozor, který z našich hostů ho zrovna opatruje, z kterého talíře dostává nášup, co si  žužlá pod stolem. Pro nedůsledné povahy je pak možná i lepší psa na zahradní party vůbec nevodit. V případě, že se „grilovačka“ koná u vás doma, doporučujeme všechny zúčastněné informovat o tom, jak se mají k pejskovi chovat a pak už jen být ve střehu.

JAK SI BEZPEČNĚ UŽÍT BBQ S VAŠÍM PSEM

1./ Grilujte opatrně – Dávejte pozor na všechno nádobí a grilovací pomůcky. Všechny rozpálené věci dejte z dosahu hladového psího nosu. A dávejte pozor, abyste o svého psa nezakopli. Pokud máte skákavého psa, nenechte ho zvlášť okolo horkého grillu.

2./ Bezpečné jídlo – Buďte opatrní na to, čím krmíte svého psa. Rozhodně nedávejte psovi upravované kosti, jelikož ty se poté tříští a úlomky mohou napáchat skutečné poranění.

3./ Dieta – Z typického BBQ/grill menu by psi rozhodně neměli jíst chipsy nebo nic slaného. Budí to v nich dojem žízně, což poté vede k nadmutosti. Vyhněte se také tučným potravinám, jako kousky sýra nebo bramborový salát. Dále například cibule nebo česnek vadí psímu čichu, rajčata obsahují atropin, který může vést až ke křečím, a kukuřice škodí střevům.

4./ To dobré – krmte psy mrkví, mají ji rádi a je zdravá. Psi také milují zmrzlinu, budou nadšeni, když jim dáte trochu vanilkové. Všechno maso bez kostí je také v pořádku, ale všeho s mírou, rozhodně je zbytky nezahalte.