Rozbalujete staniol, ulamujete tabulku čokolády a blahem přivíráte oči. Mňam, další kousek čokolády mizí… Pes vám mezitím oslintal celou nohu, možná párkrát povyskočil, aby byl víc vidět, možná i párkrát štěknul, aby byl víc slyšet. Chce přece taky kousek!

ČOKOLÁDA

Námi tak milovaná…, ale pro psa může mít její snědení fatální následky. Psi jsou totiž velmi citliví na určité složky, které jsou v ní obsaženy .Jedná se o alkaloidy -metylxantiny, zejména theobromin a kofein. Jsou to látky působící na srdeční činnost a na centrální  nervový systém, které se  rychle  vstřebávají z trávicího traktu.

Pokud pes sní dostatečně velké množství, začnou se projevovatsymptomy otravy :  pes je hyperaktivní, hodně močí, zrychleně dýchá, zvrací, má průjem, nadměrně sliní  a modrají mu sliznice. Dále dochází k poruchám koordinace pohybů, pes se třese, obtížně dýchá, má zvýšenou tělesnou  teplotu a křeče. Bohužel, nezřídka tato situace končí selháním srdce nebo dýchání a tedy smrtí zvířete.

PRVNÍ POMOC

Co mám dělat, když zjistím, že můj pes snědl čokoládu? Pokuste se okamžitě vyvolat u psa zvracení , dejte mu tablety černého uhlí, projímadlo a společně s velkým množstvím tekutin se snažte odbourat „čokoládový“ jed ze zažívacího traktu . Čím dříve začnete  něco dělat, tím větší je šance, že se podaří Vašeho miláčka zachránit.  Pokud uplynulo více jak 4  hodiny po pozření čokolády a  váš pes již vykazuje známky otravy, vyhledejte neprodleně pomoc veterináře, který určí další postup léčby.

Když už  naším chlupáčů chcete nějakou  dobrůtku podsunout, nelitujte pár korun za speciální a zdraví neškodné psí dobroty, mezi něž dnes patří i napodobenina čokolády.