Zda je váš pes obézní či nikoliv by měl vždy určit veterinář při prohlídce psa. Především zjistí, jaký je zdravotní stav psa a kondice vašeho psa a zda příčinou jeho přibírání na váze není nějaký zdravotní důvod.

 

Před započetím snižování nadváhy by proto nemělo být opomenuto důkladné interní vyšetření včetně laboratorní kontroly stavu důležitých vnitřních orgánů. Obezitu totiž může imitovat i zadržování tekutin v tkáních například při onemocnění ledvin, srdce nebo poruch hormonální rovnováhy. Veterinář vám také pomůže vybrat vhodné krmivo, jeho dávkování a sestavit dietní režim – jakýsi „hubnoucí plán“, protože u psů platí to samé co u lidí: hubne se pomalu a postupně.

JAK ZHUBNOUT

Stále platí dvě notoricky známé a osvědčené cesty, jak pomoci psovi zhubnout. Nejlepšího výsledku dosáhnete spojením obou:

1) Snížíte příjem kalorií
2) Zvýšíte výdej energie

 

1./  V první řadě je nutné obézním psům snížit celkové množství potravy, vynechat sacharidy a omezit příjem tuků. Doporučuje se snížit příjem kalorií cca o 25% po dobu zhruba dvou týdnů. Po dalších dvou až třech týdnech pravidelně kontrolovat hmotnost psa a postupně dále snižovat objem podávané potravy. Úbytek hmotnosti by měl být poměrně pomalý – zhruba 1 % váhy za týden. Zapíšete si momentální váhu psa, k tomu jeho ideální hmotnost a matematicky si vypočítáte, jaký by měl být maximální úbytek váhy za týden, a jak dlouho bude váš pes hubnout, než se dostane na správnou svoji optimální váhu.

2./  Krmení rozdělte do několika menších porcí denně. V případě, že pes nesnědl všechno najednou, po půlhodině mu zbytek potravy odeberte. Pes nesmí mít k jídlu trvalý přístup!

3./  V rodině se domluvte, kdo bude psa krmit, jaké množství a také kolik pamlsků se mu může během dne dát, aby se nám nestalo, že mu během diety bude někdo z rodiny tajně podstrojovat. Máte–li doma více zvířat, nekrmte je společně s hubnoucím dietářem. Ten by také neměl být přítomen ani vašemu stolování.

4./ Přidejte  pohybové aktivity, aby získanou energii pes neukládal ve formě tukových polštářků. Mezi vhodné pohybové aktivity patří procházky, které se dají postupně prodlužovat a proložit hrami a aportováním. V létě je vynikající plavání. Majitelé se také mohou přihlásit do klubů agility, dogdancingu aj. Nesmíte se vymlouvat na stáří psa či jeho nemoci. I deset minut denně procházky navíc udělá své. Nutností je pravidelnost.

6./ Kupte krmivo vhodné ke snížení hmotnosti u konkrétního psa. Bývají označené anglickým „light“ nebo „low calorie“. Při dávkování krmiva je nutné držet se doporučených krmných dávek, které jsou uváděny na obalech. Nezáleží při tom jen na váze pejska, ale i na věkové kategorii. Princip takové speciální stravy spočívá v tom, že se nemusejí snižovat dávky dosavadního krmiva o doporučených dvacet až třicet procent, ale pes se nasytí běžnou dávkou nízkokalorické stravy, kterou se však zároveň omezí příjem živin. Pamlsky jako doplňky stravy jsou samozřejmě pro psa vítanou součástí jídelníčku, ale v dietním režimu by měly zůstat skutečně pouze doplňkem nebo odměnou a rozhodně by neměly tvořit pravidelnou nebo velkou část denní dávky potravy.

7./ Pokud jídlo připravujete sami, snažte se potravu zdietnit. „Domácí“ dieta by se měla skládat asi z 50 % z potravin obsahujících kvalitní živočišnou bílkovinu (libové maso, vejce, mléčné výrobky) a z 50 % z potravin původu rostlinného (rýže, brambory, těstoviny, zelenina). Přitom bílkoviny jsou zdrojem energie asi z 50 %, tuky ze 30 – 40 % a cukry z 10 – 20 %. Celková energetická hodnota denní dávky má být snížena až na 60 % hodnoty dávky potřebné pro ideální hmotnost příslušného plemene. Dieta má být doplněna zdroji minerálií a vitaminů. K předcházení pocitu hladu je třeba celodenní dávku krmit po částech 3 – 4x denně, nejlépe ohřátou na 37 °C.

 

JO-JO EFEKT

Stejně jako u lidí, tak u psa často nastává tzv. jo-jo efekt, kdy jakmile se pes vrátí k předchozímu krmení, vrací se mu váha zpět. Takže, pokud už nechcete, aby pes dál hubnul, krmnou dávku mu zvyšte jen lehce.  Pomoci může i to, že pes po zhubnutí znovu nalezne svou ztracenou fyzickou aktivitu a radost z pohybu.

 

PRŮBĚŽNÉ VÁŽENÍ

Není dobré spoléhat jen na svůj odhad typu: „Ten Ferda nějak pohubnul, nezdá se ti?“, ale je nutné pejska průběžně vážit a měřené údaje zapisovat. Malá a střední plemena zvážíte v náručí a váhu pak odečtete pod své, velká plemena musíte zvážit u veterináře. Vážení provádějte vždy ve stejnou hodinu, ve stejném časovém odstupu od krmení i venčení. Doporučuje se vážit psa hned ráno po venčení, ještě než mu dáte najíst.

 

DOPORUČENÍ
Je lépe pravidelně kontrolovat psovu hmotnost už od mládí, třeba každého čtvrt roku, než po několika letech zjistit, že pes je obézní, a v důsledku toho se u něj objevily zdravotní komplikace.

 

KÁZEŇ

Je naprosto nezbytná. Stejně důležitý jako kalorická úroveň diety je program hubnutí a jeho dodržování. Základem úspěchu je opravdový zájem majitele psa, resp. celé jeho rodiny mít zase psíka v pěkné kondici a dobrá spolupráce s veterinářem. Společně je třeba stanovit cíl, tj. získání ideální hmotnosti a dobu potřebnou k jeho dosažení. Obvykle se počítá s 2 – 4% poklesem hmotnosti týdně. Pro většinu případů by mělo stačit 8 – 12 týdnů k dosažení cílové hmotnosti. Z toho vyplývá, že pro úspěšné zhubnutí vašeho miláčka bude třeba i jisté osobní statečnosti. Předně nesmíte podlehnout „psím očím“ a nekrmit více než doporučí veterinář. Případné „odměny“ musejí být zakalkulovány do celkové denní dávky. Máme–li doma více zvířat, nekrmíme je společně s naším hubnoucím pacientem. Ten také nesmí být přítomen ani vašemu stolování! Dále musíte tvrdě potlačit i snahy ostatních členů rodiny tajně přilepšovat hubnoucímu chudáčkovi. A konečně velmi užitečnou pomůckou při kontrole úspěšnosti tohoto snažení je pravidelné zaznamenávání klesající hmotnosti psa. Pečlivci si mohou vypracovat i graf. Snad není ani třeba zdůrazňovat, že důležitým doplňkem nízkokalorické diety je také trocha pohybu. Postupně prodlužujeme procházky doplněné různými hrami. Zdatnější psi mohou časem i s páníčkem zaběhat. Věřím, že při představě těchto ukrutností jste neřekli: „Tak to ať raději zůstane tlustý!“ Máte-li svého pejska opravdu rádi, zbavíte ho jistě obtíží tlouštíka. Odměnou pak bude oboustranné potěšení ze života.

Pokud se rozhodneme pomoci svému psu snížit váhu, musíme se pevně řídit několika pravidly. Nedejte na smutné psí oči a stále si připomínejte, čeho chcete dosáhnout. Pamlsky se snažte omezit na nejmenší možnou míru, nezapomeňte, že vše děláte především pro dobro a zdraví vašeho psa, možná i pro jeho delší život. Nedopusťte, aby měl celý den k dispozici plnou misku, potravu podávejte v menších dávkách několikrát za den. Co pes nesní do 30 minut, odstraňte z misky.

Dbejte na dostatečný pitný režim, na rozdíl od potravy by měl mít pes k vodě přístup celý den.

V neposlední řadě se snažte psu zajistit hodně pohybu, zvykněte si na pravidelné delší procházky. V případě, že váš pes trpí vyšší nadváhou, nechte si od zvěrolékaře doporučit speciální dietní krmivo s nízkým obsahem tuku. Když dosáhnete kýženého výsledku a pes získá ideální váhu, neznamená to, že opět zvýšíte příděl potravy, začnete se vyhýbat procházkám a začnete pejska zahrnovat pamlsky za odměnu, že tak hezky zhubl. Snížením váhy úsilí nekončí, naopak. Čeká na vás boj o udržení váhy. Se správnou hmotností se psi stávají čilejšími a aktivnějšími, znovu naleznou lásku k pohybu, což by vám vaše snažení mělo značně zjednodušit.