Měl by pes dostávat krmení vždy ve stejný čas? Vyloučit vepřové maso z jeho jídelníčku? Jak vznikají mýty o krmení psů, které v nejrůznějších obměnách slýcháme stále dokola?

Dříve to obvykle bylo tak, že „jedna paní povídala…“ Dnes se tato situace v podstatě opakuje s Internetem. „Někdo“ o „něčem“ napíše, další informaci předají dál a po několikátém zopakování se začne výchozí názor považovat za skutečný. A to i navzdory tomu, že nikdy nebyl posouzen, přijat či zamítnut odborníky nebo podložen fakty. Nyní se podíváme na ty nejfrekventovanější mýty o krmení psů.

 

NENECHTE PSA PÍT PŘED JÍDLEM

Psi by měli mít vždy přístup k čerstvé pitné vodě. Odstraníme-li misku s vodou před krmením, neplynou z toho žádné výhody. Naopak.  odepíráním vody  lze u psa vyvolat nadměrnou žízeň, která může skončit až dilatací žaludku. Pes by zkrátka měl mít misku s vodou stále k dispozici.

 

KRMTE PSA KAŽDÝ DEN VE STEJNÝ ČAS

Znáte to, pokud se nenajíte, kdy chcete, jste hladoví a velmi nepříjemní. Je jen logické, že pes se bude cítit stejně. Pokud  se s krmením výrazně opozdíte, a to tak, že je již velice hladový, pravděpodobně  jídlo zhltá a přežere se, což může podráždit žaludek.  Obecně ale většina psů nebude mít problém s krmením v mírně odlišných časech, pokud se bude dodržovat alespoň rámcový denní režim.

 

PSI BY NEMĚLI JÍST VEPŘOVÉ MASO

Mýtus se rozšířil před několika lety, a jak se zdá, drží se úspěšně dodnes. Vepřové se používalo ke krmení psů velmi dlouho  a nepůsobilo jim žádné problémy. Nabízí se dva možné důvody, proč se tento mýtus objevil: jedním z nich je, že vepřové kosti se snadno lámou na drobné a ostré úlomky  a ty mohou následně způsobit vnitřní perforaci střev. Druhý, že vepřové maso  má vysoký obsah tuku a jeho nadměrná konzumace by mohla vést až k zánětu slinivky břišní. Ale při dodržení rozumného dávkování není nijak nebezpečné krmit psa vepřovým masem.

 

PSI, KTEŘÍ DOSTÁVAJÍ SYROVÉ MASO, JSOU AGRESIVNĚJŠÍ

Samotné krmení syrovým masem u psů agresivitu nevyvolá. Takové maso je pro psa dokonce mnohem cennější. Rozhodně vás ale po pozření krvavé flákoty nesežere. Stejně tak lovečtí psi krmení syrovým masem nebudou tzv načínat zvěř.

PSI POTŘEBUJÍ VE SVÉM JÍDELNÍČKU ROZMANITOST

Z nutričního pohledu psi žádnou rozmanitost v jídle nepotřebují. Kvalitní komerčně prodávaná krmiva, která nabízí každá prodejna chovatelských potřeb v Praze obsahují vše, co potřebují. Zda psi potřebují rozmanitost jídla je z psychologického pohledu těžké posoudit, ale obecně neexistuje u psů žádná zakořeněná touha po něčem novém. Někteří psi dokonce odmítají žrádlo, které je neznámé či nové barvy a chuti. Časté změny v jídelníčku mohou způsobit vybíravost psa a také zatížit jeho zažívací systém.

 

PSA BYSTE MĚLI KRMIT JEN 1X DENNĚ

Není důvod, proč byste se tohoto výmyslu měli držet.  Malá plemena, staří psi či štěňata – ti všichni z rozdělení krmení na několik denních dávek nakonec profitují. Krmení jednou obrovskou porcí žrádla denně může u psa vést jedině k poškození žaludku.

 

ŠTĚŇATA POTŘEBUJÍ DĚTSKOU OVESNOU KAŠI

Některé výrobky určené dětem, jako např. ovesná kaše obsahují cibulový prášek (pro psy jedovatý) a cereálie (vážou na sebe nevstřebatelné minerály) a proto rozhodně nejsou pro psy vhodné. Pro štěňata je nejlepší volbou kvalitní kompletní krmivo určené speciálně pro danou věkovou kategorii.

 

PSI BY MĚLI JÍST AŽ POTÉ, CO SE NAJEDÍ LIDÉ

Jeden z dalších mýtů, který se váže k našim zastaralým představám o dominanci. Dříve se hojně prosazoval názor, že když nakrmíte psa až po tom co se sami najíte, zdůrazníte vaši nadřazenost. Většina odborníků soudí, že to nemá absolutně žádný vliv. V některých případech je dokonce vhodné krmit psa před vaším jídlem, například pokud drží dietu. Přinejmenším vám nebude při stolování slintat pod stolem na nohy.

 

PES BY MĚL DRŽET JEDEN DEN V TÝDNU HLADOVKU

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč by se tomuto výmyslu měl přikládat nějaký význam. Je spousta případů, ve kterých byste psovi hodně ublížili, například psi senioři či diabetici, ti by se s takovým zásahem do jídelníčku jen těžko vyrovnali. A pokud tomu stále věříte, zkuste si „hladovku“ také a uvidíte, zda vás to učiní spokojenějšími.

MLÉČNÉ VÝROBKY A VEJCE JSOU PRO PSY NESTRAVITELNÉ

Mnozí majitelé se obávají krmit pejsky vejci kvůli riziku salmonely. Psi mají ale mnohem kratší zažívací trakt než lidé, a proto nejsou náchylní k takové nákaze. Ohledně mléčných výrobků panuje podobná obava, jelikož laktóza není pro psy dobře stravitelná. Nicméně ne všechny mléčné výrobky mají vysoký obsah laktózy a proto třeba tvaroh nebo jogurt můžou skvěle doplnit psí stravu