Vegetariánství se stává zajímavým životním stylem pro řadu lidí. Nejeden z nich si jistě přeje, aby i jeho psí miláček sdílel stejnou filozofii. Je to však pro psy to pravé?

ZDRAVÝ A JEŠTĚ ZDRAVĚJŠÍ

Důvody vegetariánství jsou často etického nebo morálního rázu. Stále více lidí se zamýšlí nad tím, jestli je opravdu třeba k naší výživě obětí jiných zvířat. K tomu se navíc pojí i přesvědčení, že čistě bezmasá strava je daleko zdravější. Kdo hledá, jistě najde zastánce na obou stranách. Stále neexistuje jednoznačný názor, zda je vegetariánství (a jeho různé formy) prospěšné a za jakých podmínek, anebo zda je spíš zdravotní přítěží. Už jste o tom také přemýšleli? Možná ano a jen váháte, zda bude vaše volba optimální variantou i pro vašeho pejska. Vegetariánství je dnes v kurzu. Bohužel stále neexistuje jednotný názor, zda je zdraví prospěšné či spíše škodlivé, ať už se jedná o výživu lidí či psů.

 

KOČKA NENÍ PES

Jestli váš psí miláček pozře vše, na co přijde, tak vlastně dělá čest své přirozenosti – je to všežravec. Na rozdíl od kočky, která by v přírodě bez masité potravy nepřežila, se pes může přeorientovat na bezmasou vlnu, i když má k býložravcům hodně daleko. Otázka je, jestli mu tím uděláte radost. Bude prospívat jen za předpokladu, že dáte dobrý pozor, aby byla jeho strava dostatečně vyvážená a vyhovovala všem nutričním požadavkům. Existují tisíce zdravých psů žijících pouze při bezmasé stravě. Někteří byli dokonce ke svému vegetariánství přinuceni ze zdravotních důvodů. Určité zdravotní problémy jsou totiž přímo spojené s přijímáním  masové stravy. Vegetariánství tak může „připravit“ vašeho miláčka o artritidu, dermatitidu, či problémy s obezitou. A to je dobrá zpráva. Naopak kočky by měly s bezmasou stravou těžký život. Neobejdou se mimo jiné bez aminokyseliny taurinu, která je součástí svaloviny. Nenechte se ale zmást! I tato aminokyselina se v dnešní době běžně vyrábí synteticky a přidává se do většiny běžné kočičí výživy. Proto existuje i vegetariánské krmení pro kočky.

 

KDE SE LOVÍ BÍLKOVINY

Důležitou složkou potravy pro psy jsou bílkoviny (proteiny). Ty obsahují různé aminokyseliny, z nichž jen některé jsou opravdu nutné pro výživu psa. Pravdou ale zůstává, že vysoce kvalitní živočišné proteiny mají mnohem lepší poměr aminokyselin než rostlinné proteiny. Nejdůležitějším měřítkem kvality krmiva tedy bývá obsah kuřecích, rybích  nebo vaječných  proteinů. Stravitelnost živočišných surovin se u psů pohybuje až kolem 90%.

Samozřejmě, proteiny obsahují i rostlinné zdroje – například lepek či sója. Problém však je, že psí organizmus je využije pouze ze 45% a navíc v nich nenajde všechny potřebné aminokyseliny. Musíme brát v potaz i fakt, že část psí populace je alergická na pšeničný lepek.

Dobrým zdrojem potřebných aminokyselin jsou vajíčka, jejich nevýhoda ale je, že jsou poměrně drahá a mohou být dalším zdrojem alergenů. Proto, trpí-li váš pes alergií neznámého původu, vajíčkům byste se měli také vyhnout.

Dalším cestou je dieta založená na mléčných produktech, vyhovuje však pouze některým psům. Mléčné výrobky navíc musí být zbavené laktózy – mléčného cukru, který by mohl žaludek pejska pěkně potrápit.

Nuže platí, že opatrnosti není nikdy dost, zejména pokud máte doma štěňátko, laktující fenu nebo nemocného pejska. Pokud si nejste jistí, kterou bezmasou dietu své chlupaté ratolesti naordinovat, určitě se poraďte s veterinářem. Je dost možné, že vám tento nápad vytluče z hlavy.

 

KAM DÁL?

Vegetariánství u domácích zvířat je poměrně v módě ve Velké Británii. Nejenže se o tomto tématu hodně diskutuje, ale vznikají i seriózní studie. Další informace v angličtině na:

www.veggiepets.com, www.veggiestuff.com, www.vegppl.com

 

Názor veterináře

„Pes a vegetarián, to je velký nesmysl! Pes patří mezi masožravé šelmy – narozdíl od člověka. Člověk je „všežravec“ a tudíž si s vegetariánským složením jídelníčku poradí bez problémů. Pes a jeho metabolismus je uzpůsoben na trávení velkého množství živočišné bílkoviny, tzn. změna jidelníčku ve prospěch  sacharidů a rostlinné bílkoviny bude znamenat pro jeho trávení zátěž, která může přinést zdravotní komplikace. Vím, že dnes existují domácí a komerčně připravené vegetariánské diety pro psy, ale myslím, že se jedná o vítězství komerčních zájmů nad zdravým rozumem (ona se totiž vždy najde skupinka „new age exentriků“, kteří budou rádi aplikovat své filozofie na zvířata). Takže jako veterinář jednoznačně nedoporučuji. U koček je to vyloženě poškozování zdraví zvířete, podíl živočišné bílkoviny v přirozené stravě koček je ještě vyšší než u psů.“