Je tu Halloween a s ním záplavy dýní. Možná jste si i Vy uvařili třeba dýňovou polévku. Co ale dýně a psi?
Dýně je obecně dobře přijímaná, psům většinou chutná. Doporučuje se podávat vařená nebo dušená, ve formě pyré. Lze ji pořídit i v konzervách, často bývá přídavkem v holistické psí stravě. Dýně obsahuje nenasycené tuky, má málo sodíku a cholesterolu. Je i zdrojem vitamínu E, hořčíku a vlákniny. Někteří veterináři ji doporučují pro psy trpící nadváhou – pokud váš miláček potřebuje zhubnout, nahraďte třetinu krmné dávky dýňovým pyré.
Psi velmi často trpí na průjmy a zácpy – víte, že dýně může pomoci vyřešit oboje? Průjem je spíše než choroba příznakem toho, že se zažíváním vašeho psa není něco v pořádku. Může znamenat, že váš pes sežral něco, co neměl, nebo že má alergii na něco v potravě, bakteriální nebo virové onemocnění anebo je začervený. Průjem může být i reakcí na změnu stravy. Pokud se nejedná o příznak nějaké vážnější choroby, lze průjem vyřešit jednoduše – pomocí dýně. Dýně je velmi bohatá na vlákninu a už dvě lžíce dýňového pyré mohou zlepšit zažívání. Dýně rovněž umí vstřebat přebytečnou vodu ve střevech, takže je psí stolice pevnější. A jak je to se zácpou? Dýně umí změkčit psí stolici a vyléčit podrážděný žaludek.
…a nakonec jeden recept – dýňové sušenky:
ingredience:
- 2 vejce
- 1/2 šálku konzervované nebo uvařené dýně
- 1 dcl mléka
- trochu soli
- sušená petržel
- 2 a půl šálku rýžové mouky
příprava:
Předehřejte troubu na 200º.
Smíchejte ingredience a dobře je propracujte. Na závěr přidejte mouku a vyválejte tenké těsto. Vykrajovátkem vyrobte sušenky (tvary mohou být různé, to je na vás). Pečte dvacet minut. Pak sušenky otočte a pečte dalších 10 – 15 minut, dokud sušenky nejsou zlatavě hnědé. Podávejte po vychladnutí. Dobrou chuť!