Pamlsky, ňamky, odměny, dobrůtky: žádný z pejskařů se bez nich neobejde, téměř žádný pes jimi nepohrdne. Dnes je nabídka nejrůznějších psích laskomin a pochoutek opravdu bohatá.

Pro vaše miláčky jsou k mání psí kostičky pamlsky sušené, kousací, žvýkací, salámy nejrůznějších vůní a příchutí, čokoládové pamlsky, psí bonbony, krekry, sušenky, vánoční cukroví a kdovíco ještě. Pokud by měl pes ochutnat veškerý sortiment nabízeného zboží této kategorie, konzumoval by nepřetržitě celé měsíce a jeho váha by šla raketově nahoru, a to i přesto, že jsou k dostání i pochoutky odtučněné, tzv. light.

KDY A JAK

Jako odměna. Pamlsky používáme pro pejsky především jako odměnu. Například při výcviku po dobře vykonaném povelu a to co nejdříve (nejlépe do pěti vteřin), protože pozdějším podáním ztrácí odměna smysl a motiv. Pro tuto příležitost se hodí zejména různé dobroty malé velikosti: keksy, kostičky, psí piškotky a podobně.

Doplňky stravy. Tím rozumíme pochoutky obsahující důležité vitamíny. Můžeme jimi pejskovi přilepšit jeho stravu a výživu v průběhu celého dne. Neměly by ovšem sloužit jako celodenní výživa psa. Určitě se vždy vyplatí dobře pročíst obal zakoupené dobrůtky. Zjistíte nejen složení, ale i pro jakého psa je určena a v neposlední řadě třeba i to, zda výrobek nemá prošlou záruční dobu. Složení se liší mnohdy u stejně vyhlížejících pamlsků, pokud jsou od různých výrobců.

Při výběru pamlsků i doplňků stravy bereme do úvahy stáří psa, jeho velikost, aktuální kondicí a zdraví.

 

KAM S NIMI

Na procházku nejlépe do pamlskovníku. Malý sáček, který se dá uzavřít, strčit do kapsy nebo připnout karabinkou k batohu. Doma pak ukládáme do dobře těsnící dózy. K dostání jsou opět v mnoha provedeních, materiálech, velikostech a cenách.

„A šup tam s tím!“

 

JAK PAMLSKY DĚLÍME

Sušené: „Hmm, mňam, ty krásně voní…“
U pejsků jsou nejoblíbenější. Navíc, výběr je maximální: sušené uši (králičí, hovězí, vepřové), sušené plíce, dršťky, střívka, ryby, játra, krůtí krky, vepřové maso, vepřové nohy, vepřové a hovězí ocasy, šlachy a další. Voňavé, křupavé, tak akorát. K dostání jsou i sušené výrobky zauzené.

Čokolády a bonbony: „To je moje“
Nezávadné, vyrobené a určené pouze pro psy, nejrůznějších příchutí, barev a tvarů. Pejsek si může dopřát třeba čokoládu ve tvaru kosti s lososovou příchutí. V prodeji jsou i vitamínové bonbony neuvěřitelných příchutí: čokoládová, jogurtová, mléčná nebo šunková.     

Dentální pochoutky: „Čištění zubů je pro mě zábava…“

Jsou vyloženě zdravotním pamlskem. Obsahují speciální látky, které pomáhají dobře a nenásilně čistit psům zuby, odstraňují zubní plak a zbavují zubního kamene. Existují s různými příchutěmi (vanilková, mátová), takže navíc skvěle odstraňují zápach ze psí tlamy.

Dietní pamlsky: „Musím se hlídat“

Pro psa velmi chutné pamlsky, které doplní dietní stravu vašeho psa. Většinou jsou označeny Light (podobně jako odlehčené krmivo). Splňují všechny výživové a zdravotní nároky.

Například nízkokalorický snack ve tvaru žraloka „Candies piškot“ s přídavkem žraločí chrupavky na klouby, má čokoládovou příchuť.


Tvrdé pamlsky: „Znáte to, takové to „domácí žvýkání“ 

Pejskové si je velmi oblíbili, jsou velmi dobré, určené ke žvýkání a psa zabaví na dlouhou dobu. Patří sem například tvrdé kosti, tyčinky, botičky, uzly a koule ze sušené buvolí kůže. Některé z výrobků jsou obohaceny o kalcium (bělejší barvy).

Měkké pamlsky: „Ty jsou hned snědené“
Měkčí pamlsky různých příchutí jsou vhodné zejména pro štěňata nebo seniory. Dají se také dobře porcovat a používat i jako odměna (tyčinky, plátky…)

Barevné pamlsky: „Dneska si dám žlutou, zítra zelenou…“
Lisované barevné pamlsky slouží k posílení žvýkacích svalů. Jsou vyrobeny z rozdrcené syrové kůže a škrobu, s přídavkem přírodních barviv. Mix nejrůznějších barev, tvarů a chutí. Vybere si určitě každý.

Je na nás naučit svého pejska rozumně a „zdravě“ mlsat. Tato disciplina má totiž svá úskalí a uvážlivý výběr je vždy na páníčkovi, protože pokud jde o hafany, ti nerozlišují  – berou vždy všechno.