Cereálie, tedy obilniny, jsou jednou z nejvíc diskutovaných složek psí stravy. V posledních letech začalo mnoho výrobců psího krmiva nabízet tzv no grain nebo grain free receptury, tedy granule, ve kterých obilniny zcela chybí, v jejich složení najdete jen maso, zeleninu a ovoce a bylinky.

Podobně, tedy bez obilninových příloh (vločky, těstoviny) krmí i zastánci tzv BARFu, tedy přirozené psí stravy. Ti krmí syrovým masem plus opět zeleninou, ovocem, bylinkami a různými přídavky jako mléčnými výrobky či vejci. Obě skupiny vycházejí z toho, co je pro psa přirozené, pes jako masožravec v přírodě obilí nežral, vše potřebné si bral z obsahu žaludku ulovené zvěře, kde byla natrávená pícnina.

 

PSÍ TRÁVENÍ

Jak to tedy je? Potřebuje pes obilniny k zdravému životu? Na rozdíl od býložravců pes nemá ve slinách žádné trávící enzymy. Produkce trávicích enzymů je u psa aktivována přísunem proteinů, tedy masa. Vysoký podíl obilí v granulích způsobuje řadu problémů.  Protože chybí podnět pro vytvoření trávicích enzymů – maso, vytváří se nedostatečné množství žaludečních šťáv což má za následek nedokonalé strávení potravy a tvorbu bakterií. Je přetěžována slinivka, která musí více pracovat, aby takovou „těžkou“ potravu bylo možno alespoň z části strávit. Dochází k množení bakterií a parazitů, kvašení a nadýmání, což může způsobit až torzi žaludku. Všimněte si také, že granule obsahující větší množství cereálií po namočení nabobtnají – a to samé se s nimi děje v žaludku psa, právě proto hrozí častěji torze než u psa krmeného masem nebo granulemi bez obsahu cereálií. Obilniny jsou často v granulích obsaženy jen proto, aby výrobce snížil cenu krmiva. U některých levnějších krmiv tak najdeme ve složení i 90 procent obilnin.

 

KTERÉ ANO, A KTERÉ NE

Jsou obilniny pro psa neškodné až prospěšné a jsou také ty, jejichž použití v psí stravě je diskutabilní. Přimhouřit oko by se dalo nad obilnými vločkami a nad rýží – ta by ideálně měla být hnědá, ne bílá loupaná. Vločky obsahují zažívání prospěšnou vlákninu, tu ale dodáte i pomocí zeleniny či ovoce (pozor, ovoce a zelenina musí být pro psanastrouhané či namixované, aby se narušila buněčná struktura, jinak psem jenom projde), jejich výhoda je, že jsou poměrně výživné, často je do krmení přidávají majitelé psů, kteří obtížně přibývají nebo se potřebují dostat do kondice. Přijatelný je také ječmen. Horší to je s kukuřicí a pšenicí, ty by se v psí misce objevit neměly, ať už ve formě granulí nebo třeba těstovin. Psovi nic nedají, naopak oboje patří k nejčastějším alergenům, kukuřice navíc často bývá geneticky modifkovaná.

JAK TEDY KRMIT?

Většina výrobců granulí nabízí receptury bez obilí, pokud se Vám za takové granule nechce platit (vzhledem k vyššímu obsahu masa bývají dražší, ale zase mívají podstatně nižší dávkování), hledejte alespoň granule bez pšenice a kukuřice. Každopádně platí, že ve složení granulí by mělo být na prvním místě maso – pokud je tam psané čerstvé, měla by následovat ještě masová moučka, pak až obilí. To by mělo být specifikované – tedy ne „obilniny“, ale rýže, ječmen atd. Pokud granule obsahují obilniny, je lepší když jsou zrna neloupaná, včetně obalů a celá. Zlomky nebo zbytky (například takzvaná pivovarská rýže) do dobrého krmiva nepatří. Receptury bez cereálií nebo krmení masem a zeleninou nejsou žádné módní výstřelky. Naopak jde o návrat k přírodě, k vnímání psa ne jako takřka člověka, ale jako šelmy se specifickými požadavky.