Granulí je na trhu nepřeberné množství. Jak se v nich ale má laik vyznat?

Jednoduše, vzít do hrsti selský rozum, vynechat lákavé nápisy na barevných pytlích, nenechat se ovlivnit televizními reklamami a prostě přemýšlet. A hlavně číst složení granulí, na pytlích ho najdete malým písmem, ale být tam musí – a nesmí lhát.Pokud možno, umíte-li anglicky, podívejte se na americké porovnavače kvality na stránkách DOG FOOD ANALYSIS. Dále doporučuji žebříček TOP DRY FOODS. Velká většina recenzovaných krmiv je k dostání i u nás.

 

NA CO SE TEDY DÍVAT?

 1./ JE V GRANULÍCH MASO? JAKÉ A KDE?

Suroviny jsou seřazeny za sebou tak, surovina s nejvyšším podílem v krmivu je uvedena na prvním místě, druhá nejvýše zastoupená složka na druhém místě atd. Na základě toho můžeme kvalifikovaně odhadnout podíl jednotlivých složek. Psi jsou masožravci, potřebují maso. To by tedy mělo být na prvním místě. Maso by mělo být označeno podle toho, z čeho pochází. Kuřecí maso, krůtí maso, jehněčí moučka atd. Bude-li za sebou několik mas tím lépe, znamená to více masa. Další, co hraje důležitou roli, je, že surovina například „čerstvé kuřecí maso“ nebo „kuře“ je včetně obsahu vody (80%). Voda je ale v průběhu zpracování granulátu odstraněna a tato složka by byla s velkou pravděpodobností v seznamu surovin uvedena mnohem dále. Pokud je ale za položkou čerstvé kuře napsána kuřecí moučka, můžete být celkem v klidu.

 

3./ JE V GRANULÍCH OBILÍ? JAKÉ A KDE?

Opět, pes je masožravec, obilniny by tedy měly být až za masem. Obecně se za nejlepší granule považují ty bez obilí, jen s ovocem a zeleninou. Vhodnými obilninami jsou rýže a oves, vyhovuje i ječmen a proso, nevhodná je jako častý alergen pšenice a kukuřice. Bude-li ve složení několik druhů obilí, zpozorněte, málo ho tam nebude.

 

2./ JE PŘESNĚ POPSÁNO, CO GRANULE OBSAHUJÍ?

Formulace typu dehydrované drůbeží bílkoviny, vedlejší výrobky živočišného původu, a jiné neidentifikovatelné výrazy, svědčí o neochotě výrobce přesně deklarovat, co všechno krmivo obsahuje. Aby pořadí složek vypadalo lépe, výrobce uvádí různé součásti stejné složky jako samostatné položky. Tak například složení – kukuřice, kukuřičný lepek, kukuřičná mouka je  stále stejná surovina, a to kukuřice. Tyto složky dohromady mohou několikanásobně převyšovat obsah masa v krmivu, přitom maso může být první na seznamu použitých surovin.

 

4./ ČÍM JSOU GRANULE KONZERVOVANÉ?

Upřednostňujte přírodní způsoby konzervace granulí. Tedy vitamín E a rozmarýn. Vyhněte se  chemickým konzervantům, jako je BHA nebo BHT.

 

5./ CO NABÍZEJÍ NAVÍC?

Plusem je např obsah prebiotik nebo probiotik, yucca na zažívání, žraločí chrupavka na klouby, různé bylinky nebo ovoce a zelenina. Čím pestřejší složení, tím lepší.

 

6./ NA CO JEŠTĚ POZOR?

Pokud je váš pes zdravý, nemusíte se ničeho bát. Pozor ale např při poměrně časté alergii na kuřecí maso, dost velká část „nekuřecích“ granulí, které se honosí tím, že jsou jehněčí anebo rybí a tedy hypoalergenní, obsahuje i kuřecí maso anebo kuřecí tuk.