Jaký mají vztah k alkoholu zvířata? U nejbližších příbuzných člověka – lidoopů nikoho jejich velká náklonnost k alkoholu nepřekvapí. Známé jsou případy opilých jelenů, papoušků, medvědů. Ve většině případů a ně „opička“ sedne díky zkvašenému ovoci.

V ZOO se takto „opíjejí“ i simulující sloni, ze kterých se často stávají alkoholici vyžadující svou dávku třeba v podání léků rozpuštěných v alkoholu. V pivu nebo lihu se dříve utápěli i pivovarští koně.

Alkohol je pes a pes je nejlepší přítel člověka. Stejně jako u lidí dochází konzumací alkoholu k poškození mozku. Pes je na alkohol velmi citlivý a i malé množství ho může prakticky zabít. Alkoholické nápoje obsahují ethanol – což je vážná toxická chemická sloučenina, která napadá centrální nervový systém a způsobuje respirační deprese. I malé množství ethanolu může způsobit toxické účinky. K příznakům patří sedace, deprese, letargie, slabost, opilá chůze a hypotermie (nízká tělesná teplota). Ethanol se rychle vstřebává do systému, takže je důležité, abyste vyhledali rychle lékařskou pomoc. Léčba zahrnuje agresivní podpůrnou léčbu podáváním tekutin a léků.

Navíc podávání alkoholu zvířatům je považováno za trestný čin týrání zvířat.  Proto svému psímu příteli alkohol rozhodně nepodávejte a hosta, který se tímto způsobem bude chtít na úkor vašeho psa pobavit, okamžitě vyhoďte!

Psi většinou nesnášejí ani pach alkoholu a k opilcům se chovají ostražitě až agresivně.