Zvolit si pro psího mazlíčka to nejvhodnější krmivo není vůbec jednoduché. Každý pes má jinou chuť, každý má jiné požadavky. Čím se řídit, aby pejskovi chutnalo, a přitom jedl zdravě? Jak v případě volby mezi granulemi a konzervovaným krmivem a lze je kombinovat?

 

Granule a konzervy se liší technologií konzervace. Při výrobě konzerv probíhá tepelná sterilizace bez nutnosti přidávání jakékoliv konzervační látky. Granule jsou vyráběny vysoušením vysokými teplotami, což nedovoluje pomnožení bakterií nebo plísní, ale aby nedošlo ke žluknutí přidávají se stabilizátory tuků. Bakterie ve střevech, které napomáhají trávení, se změnám potravy přizpůsobují delší dobu a proto časté  střídání receptur nebo střídání s doma připravenou stravou vede pouze k tomu, že bakterie nejsou schopné se adaptovat a dochází k tzv. dietetickým průjmům. Pro zvířata je tedy přirozenější, pokud mají krmnou dávku stálou. Granule i konzervy je možné i kombinovat, ale vždy ve stejném poměru. Teoreticky můžeme psa krmit obojím, vždy ale musí v tom být řád.Pes by neměl ale dostávat jednou granule, podruhé konzervu.

GRANULE

Suché krmivo, jak už nám název napovídá, obsahuje málo vlhkosti, takže je potřeba, aby měl pes vždy dostatek vody. Také je možné granule předem navlhčit vlažnou vodou, změknou a pro psa budou o něco přitažlivější. Místo vody můžeme použít i masový vývar. Granule musíme pečlivě odměřit, ne dávkovat podle libosti. U psa totiž pocit zasycení přichází až později, takže se snaží sníst co nejvíc je možné.

KONZERVA

Jídlo z konzervy je psovi přirozenější, hodí se především pro psy, kteří málo pijí a jsou v jídle vybíravější, protože pro některé pejsky je konzerva prostě chutnější a voňavější. Jeho nevýhodou ovšem je, že se špatně skladuje (poměrně rychle může dojít ke zkažení krmiva, otevřené konzervy a nakrojené psí salámy je nutné uložit do ledničky).

 

A JAK POZNÁTE, ŽE VAŠEHO PEJSKA KRMÍTE SPRÁVNĚ?

Váš psí kamarád má přiměřenou váhu, kvalitní srst, dostatek svalové hmoty a … „ normální hovínko“ (sice nic voňavého, zato správný tvar a barva).