Někteří z nás nemají to štěstí, aby na léto opustili rušná velkoměsta a uchýlili se na venkov, všichni nemáme zahrady, kde by pes vedro přečkal schovaný ve stínu. Co tedy se psem ve městě?

 

V prvé řadě si uvědomte, že pes se pohybuje při zemi, obzvláště pes malého plemene. Proto pro něj může být pohyb po rozpáleném chodníku opravdu velmi nepříjemný. Doporučujeme, obzvláště máte-li malého či pomalu se pohybujícího velkého, ale starého psa, vezměte ho, je-li to možné, cestou do parku do náručí nebo volte cestu ve stínu, přes trávníky či nechoďte ven po poledni. Podobným problém je venčení psa u kola a jízda po silnici. Velká a akční plemena psů si během po rozžhavené silnici mnohdy zcela zničí polštářky tlapek. Pod balónky polštářků se objeví veliké puchýře a kůže odpadne do živého podkoží. Pro zvíře je to velmi bolestivé a stav si zhoršuje lízáním postižených míst. Pokud tedy se psem v létě jezdíte na kole, volte lesní cesty a vyjeďte raději ráno nebo večer, volte trasy, kde je možnost psa osvěžit koupelí v potoce nebo rybníce.
Pokud víte, že máte psa, který trpí epilepsií, cukrovkou, onemocněním srdce či dýchacími problémy, zvažte čas venčení v parných letních dnech. V případě, že přeci jen dojde k přehřátí psa, což se projeví neochotou k pohybu, zrychleným dechem, sliněním, výrazným tlukotem srdce, v těžších případech neschopností pohybu, průjmem, zvracením a teplotou přes 40 stupňů celsia (měřeno v konečníku), je nutné psa urgentně ochladit. Pokud možno nedoporučujeme koupele ve vodě. Nejvhodnější je zabalit psa do mokrých ručníků, ochlazovat jej např. příručním ventilátorem, je-li k dispozici, a nejlépe je začít zvíře chladit – ideální je například mražená zelenina v pytlíku zabalená do utěrky atd. Pokud se stav psa nelepší, je dobré převést ho urychleně na prohlídku k veterináři.