Smutné oči, nechuť k jídlu nebo horký čumák. To jsou časté známky toho, že se nejlepší přítel člověka náš čtyřnohý kamarád necítí ve své kůži. Naučte se rozeznat příznaky nejčastějších psích neduhů i to, jak pejskovi ulevit, když nemůžete hned vyrazit k veterináři.
Stejně jako lidé i pejsci dnes trpí celou řadou civilizačních chorob, jako jsou cukrovka, rakovina nebo třeba nefunkčnost štítné žlázy. Náklady na léčbu vážných onemocnění a akutních zranění se často pohybují v řádech desetitisíců korun. Pomoci vám může pojištění psa, které část léčebných výloh pokryje a ušetří vám tak spoustu starostí.
Čtyřnohým kamarádům se však nevyhýbají ani onemocnění méně vážná a typická pro období sychravého počasí – různé virózy a nachlazení. Přečtěte si, jak v těchto případech vašemu chlupáčovi ulevit, než se na něj podívá veterinář.
Zažívací potíže
Stačí, aby pes venku něco olízl, a zvracení nebo průjem ho mohou trápit pěknou řádku dní. První pomoc je v tomto případě jednoduchá – pejskovi dejte pár tablet živočišného uhlí a nasaďte mu dietu v podobě rýže s kuřecím vývarem a mrkví. Dvě třetiny porce by měla tvořit rýže, zbytek libové kuřecí maso a zelenina. Pokud se do druhého dne stav vašeho pejska nezlepší, je možné, že jde o virové onemocnění, které bude potřeba zaléčit antivirotiky.
Tip: Kdykoliv váš domácí mazlíček stoná, všímejte si, zda dostatečně pije. Je-li to nutné, vpravte do něj vodu plastovou stříkačkou bez jehly. Stlačujte ji ale velice pomalu a směrujte ji do vnitřní strany tlamy (ne přímo do krku), aby se pes nezačal dusit.
Nachlazení u psa? Nic výjimečného
Ani našim čtyřnohým kamarádům se nachlazení nevyhýbá. Nejčastěji přichází se sychravým podzimním počasím a potrápit může obzvlášť psí seniory. Často jej doprovází kašel, zvýšená teplota a zahlenění, které může vést až ke zvracení. Nejlepším pomocníkem proti kašli je jitrocelový sirup bez cukru. Jedna lžička podávaná dvakrát až čtyřikrát denně prakticky ihned ulevuje od nutkání kašlat. Kromě toho doma zvlhčujte vzduch a zajistěte dostatečný přísun tekutin. Pokud se pejskův stav viditelně nelepší, neodkládejte návštěvu veterináře, který navrhne další postup léčby.
Akutní potíže řešte hned
Torze žaludku, zánět dělohy nebo otrava – to je jen zlomek akutních onemocnění, která je nutné řešit okamžitě. Pokud nemáte auto nebo jste v situaci, kdy nemůžete řídit, pomůže vám záchranná veterinární služba Pet-medic. Funguje nonstop a pejska doveze na nejbližší veterinární kliniku, kde ho zase postaví na nohy.